MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Eklemleri Nasıl Güçlendirilir?

25.11.2021 12:45:33

Köpek dostlarımız hayatları boyunca bazı sağlık sorunlarına meyilli olması normal bir durumdur. İnsanoğlunda olduğu gibi köpek dostlarımızda da genetik yatkınlık, gelişim, beslenme, yaş, çevresel faktörler sağlık sorunlarının ortaya çıkışında önemli rol oynar. Söz konusu hastalık eklem sağlığı olunca köpek dostlarımızda genetik faktörler önem arz eder. Köpeklerin sağlıklı ve kaliteli bir hayata sahip olmaları sebebiyle eklem sağlığına dikkat edilmesi fazlaca önemlidir. Bu içeriğimizde sizler için köpeklerin eklemleri nasıl güçlendirilir? sorusunun yanıtını vereceğiz. Keyifli okumalar dileriz.

Köpeklerle Sağlıklı Eklemin Önemi

Köpek dostlarımızda eklemlerin işlevi doğumdan kısa bir süre sonra önem kazanmaktadır. Özellikle de henüz dünyaya yeni gözlerini açmış yavru köpeklerin büyüyen kaslarının desteklenmesi için güçlü eklemlere sahip olmaları önem arz eder. Sağlıklı eklemler istiyorsak kıkırdakların da güçlü olması gerekir. Sağlıklı ve işlevsel kıkırdaklar köpek dostlarımızın hareketliliğini de sorunsuz kılar. Kıkırdaklar, eklem bölgelerinde bulunan yastık görevi gören dokulardır. Normalde eklemler üzerinde yıpranma ve aşınma sürekli olarak meydana gelebilir. Yıpranmanın temeli ise hareketlilik olduğu için bu durum doğaldır. Kıkırdak doku eklemleri ise oldukça önemlidir. Onlar, eklemleri hareketlere bağlı sürtünmeden koruduğu için sağlığına dikkat etmeliyiz. 

Köpekler İçin Kıkırdak Güçlendirici Besinler

Kaliteli ve sağlıklı içeriğe sahip köpek mamaları içeriğinde sağlığını direkt olarak destekleyecek mineraller, vitaminler, amino asitler yer almaktadır. Fakat, eklen sorunları olan, genetik olarak ise eklem sorunlarına yatkın köpek dostlarımız beslenimlerine oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir.

Söz konusu eklem sağlığı ise;

  • Omega 3,
  • Glıkozamin,
  • Protein,
  • Antioksidanlar oldukça önem arz eder. Söz konusu bileşenler eklem sağlığı konusunda birebirdir. Köpek dostlarımızın yaşamlarının her evresinde sağlılı bir şekilde beslendiğinden emin olmalıyız.

Glukozamin eklem sağlığı konusunda en çok araştırılan bileşendir. Sağlıklı eklem ve kıkırdak fonksiyonu korunması gerekir. Bu sebeple de glukozamin gereklidir. Bu bileşen, köpek dostlarımızın vücudu tarafından üretilir. İster istemez zamana bağlı eklem aşınmasının önlenmesi konusunda vücudun ürettiği glukozamin yetersiz kalmaktadır. Yaşı ilerlemiş ya da artrit sorunu olan köpek dostlarımız kesinlikle veteriner hekimlere olan ziyaretlerini düzenli ve aksatmadan yapmalı ve gerekli olması durumunda takviye kullanmalıdır.

Sağlıklı Eklem İçin Öneriler Nelerdir?

Köpek dostlarımızda, ilerleyen yaşlardaki eklem sorunları yaşam kalitesini düşürür. Bu sebeple, yavru iken doğru bakım sayesinde köpek dostlarımızın sağlıklı ekleme sahip olmaları gereklidir. Egzersiz ve beslenme konuları, köpek eklemleri konusunda en destekleyici unsur olarak bilinir.

Sağlıklı Beslenme ile Eklem Sağlığı

Sağlıklı beslenme tüm canlılar için önemli bir durumdur. Dengeli ve yeterli beslenme sağlık sorunlarını önler. Köpek dostlarımızın yaşam evrelerinde gelişimsel ihtiyaçlarının doğru şekilde karşılanması çok önemlidir. Doğru köpek mamasını kullanmanız, beslenim konusunda önem arz eder. 

Özel olarak formülize edilmiş köpeklerin gelişimi ve sağlığı için kaliteli mamaları kullanmak gerekiyor. Sağlık beslenim planında eklem sağlığı için destekleyici besinlere yer verilmesi lazımsa omega 3 ve glukozamin mutlaka beslenme planı içerisinde yer almalıdır. Dengeli ve sağlıklı beslenmenin de anı sıra yeterli şekilde su içmeleri eklem sağlığı konusunda öneme sahiptir. Köpek dostlarımızın yeterli şekilde su içip içmediğini daima kontrol etmeliyiz.

Sizlere bu yazımızda köpeklerin eklemleri nasıl güçlendirilir? sorusunun cevabını vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın...

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar