MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Albino Kedilerin Özellikleri ve Bakımları Hakkında Bilgi

26.11.2021 11:09:38

Kedi dostlarımızda da insanoğlunda olduğu gibi deriye rengini veren melanin pigmenti eksikliği ya da az olması durumu ile sıkça karşılaşılmaktadır. İşte, bu durum albinizm ismini almaktadır. İnsanlar dışında, dışarıda birçok canlıda görülen genetik bir bozukluk işaretidir. Belki şaşıracaksınız ama akvaryum balıklarında dahi görülen albinizm rahatsızlığı, yalnızca deri rengine değil tüylere, saçlara hatta gözlere dahi tesir edebilir. Albino ismi verilen albinizm rahatsızlığında, tüm tüyler ve saçlar beyaz olduğunda deri rengi pembemsi olur. Albinoların derileri hassas ve incedir. Yani, melanın pigmenti eksikliği sonucunda albino olan canlıların tenleri ışığa ve güneşe karşı hassasiyet göstermektedir. Özellikle de albino kedi dostlarımızın göz çevreleri ve göz bebekleri kırmızıya benzeyen bir renge sahiptir. Albino dostlarımızın ışık hassasiyeti yalnızca derileri ile sınırlı kalmamaktadır. Işıktan gözleri etkilenebilir. Albino rahatsızlığı geçiren insanlar gibi albino kedilerde de göz kusurları olabilir.

Albino Kedi Dostlarımızın Genel Özellikleri Nelerdir?

Şimdi de bu minik dostlarımızın genel özelliklerini sıralayalım.

Genetik ve birçok canlıda görülen bir rahatsızlık olan albinizm, kedi dostlarımızda da mevcut. Bir kedi dostumuz cinsi ne olursa olsun albino olarak dünyaya gelebilmektedir. Albino olan kedi dostlarımızın göze çarpan ilk niteliği, kafaları da dahil olmak üzere tüm bedenlerini kaplayan bembeyaz tüylere sahip olmasıdır. Ancak, her beyaz kedinin albino olmadığını unutmamak gerek. Tüyleri beyaz olan kedi dostlarımızın yalnızca yüzde 2'si albinodur. Bir kedinin albino olup olmadığını anlamak için tüylere bakmak yetmez. Albino olan kedi dostlarımızın derileri ise pembe renktedir. Kedi dostunuz eğer albino ise bu pembe renk dudaklarında, gözlerinde, kulak içlerinde ve patilerinde yani, tüylerinin olmadığı her yerde rastlanabilir.

Bazı albino olan kedi dostlarımızın göz bebekleri ise kırmızıya yakın pembe renktedir. Bazı durumlarda ise gözler çok açık mavi ya da iki renkli olabilmektedir. Göz çevreleri ve göz kenarları bu kedi dostlarımızda pembe renktedir. Bazı albino kedi dostlarımızın gözlerinde az görme ya da şaşılık durumu da olabilir. Genelde göz sorunları sebebi ile albino olanlarda derinlik algısı yoktur. Bu da albinizm hastalığına yakalanan kedi dostlarımızın eşyalara çarpmasına yol açabilir. Albino olan kedi dostlarımızın bakımlarına kesinlikle çok dikkat etmeliyiz. Eğer dikkat edilmez ise göz hassasiyetlerindeki bu durum körlüğe kadar varabilmektedir. Göz sorunlarının yanında albino olan kedi dostlarımız sağırlığa da yatkındır.

Albino kedi dostlarımız yapay ışıktan ve güneş ışığından direkt etkilenmektedir. Işık altında göz içi sulanması bu durumun göstergesi olabilir. Ayrıca, derileri oldukça ince ve hassas olması sebebiyle güneşten ya da ışıktan ciltleri de etkilenmektedir. Bunun sebebi ise albino kedi dostlarımızda güneş ışınlarından ve diğer yapay ışıklardan koruyan pigmentin bulunmamasıdır.

Genetik bir mutasyon ile ortaya çıkan bu canlıların bağışıklık sistemi pek güçlü değildir. Melanin pigmentinin, savunma mekanizmasına yardımcı olması ile beraber bu kedi dostlarımızda melanin yoktur ya da eksiktir. Bundan dolayı albino kedi dostlarımız bulaşıcı hastalıklara diğer kedilere göre daha fazla yatkındır.

Albino Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

Albino kedi dostlarımız hastalıklara daha açık ve diğer sağlıklı kedilere göre daha hassas oldukları için özel bakıma muhtaçtırlar. Albino kedi dostlarımızın bakımında yapacağımız ilk şey onu yapay ve güneş ışınlarından korumak olacaktır. Güneş ışınları kedi dostlarımızın derilerinde yaralar açabilir. Hatta deri kanseri gibi ciddi hastalıklara da sebep olabilir. Bu sebeple, onları balkon ya da pencere kenarlarına kontrollü biçimde çıkarmalısınız. Yapay ışık ve güneş ışığının albinoları direkt olarak etkilediğini unutmamalıyız.

Albino kedi dostlarımızın özellikle göz bakımına dikkat etmeliyiz. Çapaklanma, herhangi bir akıntı gibi bir durum olduğu takditde direkt olarak veteriner hekimlerinize müracaat etmelisiniz. Onların göz muayeneleri aksatılmamalı ve daha yavruyken hemen kontrol altına alınmalıdır. Sebebi ise albino kedi dostlarımızın ilerleyen yaşlarda görme yeteneklerini kaybetme olasılığının oldukça yüksek olmasıdır. Bu kedi dostlarımızın sağırlık konusunda olasılıklarını da unutmamalıyız. Ayrıca, bağışıklık sistemi kuvvetli olmayan bu minik dostlarımızı kedi vitaminleri ile beslemek önemlidir. Kedi vitaminlerini veteriner hekiminize danışmadan kullanmamalısınız.

Sizlere bu yazımızda albino kedi dostlarımız hakkında bilgiler, onların bakımları konusunda dikkat edilmesi gereken unsurları sıraladık. Bizi takip ettiğiniz için çok teşekkür ederiz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar