MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerin Dilleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

10.07.2022 11:57:30

Köpek dostlarımızın dilleri mamaları ağzına götürebilmek, yutmak veya kendilerini yalayabilmek adına kullanmış oldukları bir organdan daha fazlası olarak yorumlanabilir. Aslına bakacak olursak dil, köpek dostlarımız için çevreleri ile etkileşim kurmasını sağlayan en önemli etkenlerden biri olarak bilinebilir. Örnek verecek olursak köpek doostlarımız top yakalama gibi oyunlar oynarken topları dili ile kavrarlar. Bir diğer örnek ise dil hareketleri ile sizlere bağlılıklarını göstermeleridir. Köpek dostlarımızın anatomisine bakacak olursak insan vücudu ile birçok önemli benzerlikler bulunduğu söylenebilir. İşte köpek dostlarımızın dilleri de bu benzerlikler arasındadır. Köpek dostlarımız için dil o kadar önemlidir ki onların sağlık durumları hakkında dahi genel bilgi verebilir. Bu sebeple "köpeğimin dili neden mor?" şeklinde bir soru ile karşılaşırsanız bunun sağlık problemi olabileceğini unutmamalısınız. Bu içeriğimizde köpek dostlarımızın dilleri hakkında bilinmeyen ve şaşırtıcı bilgileri sizin için derledik. Şimdiden keyifli okumalar diliyoruz.

Vücut Sıcaklık Kontrolü

Köpek dostlarımız bizler gibi terleyemez. Bu minik canlıların yalnızca patilerinde ya da burunlarında ter bezleri vardır. Aslına bakacak olursak insanlarda olduğu gibi köpek dostlarımızın vücudunun hepsinde apokrin bevzi vardır fakat bu bez biz insanlarda olduğu gibi köpek dostlarımızda da terlemeyi sağlamamaktadır. Bu bezin köpek dostlarımızın vücudundaki görevi feromonların salgılanmasını sağlamaktır. Buna benzer fizyolojik değişiklikler sebebi ile köpek dostlarımız terlemek yerine nefes alarak soğumaya çalışır. 

Bazen "köpeğimin dili dışardayken nefes alıyor." şeklinde düşünceye girebilirsiniz. Bu şekilde bir köpek dostumuzu gördüğünüzde vücudu çok ısınmış ve kendini soğutmaya çalışıyor demektir. Köpek doslarımız dilleri dışarda iken çok hızlı nefes alıyor ise havayı dillerinin üzerinden ağzına ve sonra da ciğerlerine gönderir. Bu şekilde nemin buharlaşması sağlanır, serinlerler. Sıcak havalarda çevrede yaşayan köpek dostlarımız için dışarıya temiz su bırakmanız onlar için hayati öneme sahip olur.

Tat Alma

Köpek dostlarımızın kedi dostlarımızdan daha fazla tat alma cisimciği bulunur. Bu cisimciklerin sayısı insan dilindeki cisimciklerin sayısının yanına dahi yaklaşamaz. Biz insanlarda 10 bin tat alma cisimciği varken köpek dostlarımızda bu sayı bin 700 civarındadır. Minik dostlarımız bizler gibi ekşi, tuzlu ve acı tatları alabilir. Fakat tat alma cisimcikleri az olduğu için yalamadan önce çok daha güçlü olan koku alma duyularını kullanırlar.

Köpeklerin buna benzer dilleri ile alakalı çok şaşırtıcı bilgiler mevcuttur. Bu gibi yazıları daha çok görmek istiyorsanız bizi takip etmeyi unutmayın. Lütfen sıcak havalarda sokaktaki hayvan dostlarımız için elimizden geleni yapmayı unutmayalım.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar