MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Cüce Tavşan Özellikleri Nelerdir? Bakımı Nasıl Yapılır?

11.07.2022 12:08:14

En iyi evcil hayvan olarak da tanınan Cüce Tavşanları, temizlikleri, sakinlikleri ve minik boyutları ile hayvan severlerin birinci sırada tuttuğu canlılardan birisi olmayı başarıyor. Cüce Tavşanları dostlarımızın mini boyutları dışında ilgi çeken birçok özelliği vardır. Özellikle de yumuşacık tüyleri ve sevimli yüz hatları ile ilgi çekerler. Diğer tavşan cinslerine göre düz burunları ve kısa kulakları ile ayrılmaktadırlar. Dünya üzerinde ilk kez 1940'lı yıllarda Hollanda'da yetiştirilmeye başlamışlardır. Melezleme yolu ile hayata gözlerini açtılar. Hollanda Cüce Tavşanı ismi ile de bilinen bu minik dostlarımız oldukça aktif ve enerjik canlılardır. İnsanlar ile ve diğer evcil hayvanlar ile fiziksel temastan kaçınan bu tatlı dostumuzun şaşıracağınız bir özelliği var. O da tuvalet eğitimi alabildikleri gerçeğidir.

Cüce Tavşanı Genel Özellikleri Hakkında Bilgi

Şimdi de bu minik dostlarımız hakkında madde madde sıralayacağımız liste sayesinde onları çok daha yakından tanıyabileceksiniz. Haydi başlayalım!

 • Bu minik dostlarımızın anavatanı Hollanda'dır.
 • Ağırlıkları 500 gr ile 1.5 kg arasında değişiklik gösterir. Boyutları sebebi ile en küçük tavşan cinsleri arasında yerini alır.
 • Mini boyutlu olmalarının ana sebebi hormon eksikliğidir.
 • Kulak yapıları diğer tavşan cinslerine göre farklıdır ve daha kısadır. Bunun dışında burunlarının düz olması da Cüce Tavşanları diğer evcillerden ayırıyor.
 • Kafa kısımları vücutlarına oranla daha küçüktür.
 • Tüy renkleri beyazdır ancak kahverengi, gri, siyah ve krem renginde de görülebilir.
 • Cüce Tavşanların kürkleri çok yumuşaktır. Dokunduğunuzda ipeksi bir his bırakır. Tüy uzunluğu ise orta boydadır.
 • Cüce Tavşanlar tuvalet eğitimi alabilir.
 • Çok enerjiktir. Hızlı bir şekilde hareket edebilirler.
 • Ürkek varlıklar olması sebebi ile ani ve yüksek ses desibellerinde tedirgin olabilirler. Kucağa alınmaları tavsiye edilmez. Bunun ana sebebi ise yüksek yerlerden korkmalarıdır.
 • Oyun oynamayı çok seven Cüce Tavşanlar, yalnız kalma konusunda bir sorun yaşamaz.
 • Tüy bakımları aksatılmaması gereken Cüce Tavşanların göz ve kulak bakımları gün aşırı temizlenebilir.
 • Ortalama yaşam süreleri kaliteli mama ve yaşam koşullarına bağlı olmakla beraber 11 yıl kadardır.

Cüce Tavşan Bakımı Nasıl Yapılır?

Pek ilgi beklemeyen ve temiz bir hayvan beslemek istiyorsanız Cüce Tavşanlar tam bir ideal seçimdir. Ancak bu tavşan dostlarımız diğer akrabaları gibi ürkek varlıklar olduğu için kendilerini güvende hissedebileceği alanlara ihtiyaç duyar. Bundan dolayı onlara özel tavşan kafesleri alabilirsiniz. Cüce Tavşanları aktif ve enerjik şekilde harekete geçirecek aparatlarda da rahat hissedeler. 

Cüce Tavşanı dostlarımızın bakımlarında en önemlisi ise göz ve kulakların sürekli temizlenmesidir. Beslenim konusunda da hassasiyet ister. Cüce Tavşanların tüyleri ise düğüm olmaması için ara ara taranmalıdır.

Sizlere bu içeriğimizde Cüce Tavşan hakkında genel bilgiler vermeye çalıştık. Lütfen onların ürkek bir canlı olduğunu unutmayın. Onları çok sevip koruduğumuz sürece gayet sakin varlıklar olduğunu görebileceksiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar