MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekleri Arabaya ve Yolculuğa Alıştırmak

11.02.2021 12:53:03

Köpeklerin arabaya alıştırılması ve yolculuk esnasında huzursuzluk çıkarmamaları her evcil hayvan sahibi kişinin istediği bir durumdur. Bazı köpekler arabayla seyahat konusunda oldukça mutlu olurken bazılarında fobi derecesinde korku olabilir. Aşılması basit bir süreç olsa da bu konuda onlara yapılan baskı ve sert yaklaşımlar köpeklerin araçla bir yere gitme konusunda daha temkinli yaklaşmasına neden olabiliyor.

Her şeyden önce güvenlik tedbirlerini alması olası bir panik anında son derece önemlidir. Tüm bunların yanında köpekleri arabaya alıştırma konusunda ufak eğitim vermek ve onları ödüllendirmek de arabanın aslında onlar açısından korku duyulacak bir şey olmadığını anlatabilmek açısından son derece faydalı olacaktır. Onları arabaya ve burada seyahate alıştırma konusunda ise yapmamanız gereken hareketleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Yanında Bağırmayın ve Kornaya Amaçsızca Basmayın

Sık sık kornaya basmanız veya bağırır tonda konuşmanız onları fazlasıyla ürkütecektir. Korna sesiyle ürkütülen köpekler bir süre sonra sizin aracınıza olduğu gibi tüm araçlara karşı içerisinde bir korku ögesi yetiştirecektir. Araçlardan ürkmemesi adına çok fazla kornaya basmayın. Ayrıca onunla tatlı ve sevecen ses tonlarınızda konuşmaya dikkat edin. Onu komple görmeden de gelmeyerek ilginizin üzerinde olduğunu hissettirin.

Aracınızı Hızlı Hızlanmayın

Özellikle alışma sürecinde fazla hız yapmaktan kaçının. Ayrıca mümkün olduğunda kurallar neticesinde çok yüksek hızlara çıkmayın. Alışma sürecinde köpeklere fazlasıyla ürkütücü gelen bu yolcuğu kendi elinizle daha da güç hale getirmemeye özen gösterin. Kendilerini güvende hissetmeleri özellikle bu noktada fazlasıyla önemlidir.

Ödül Mamasız Sürüşe Çıkmayın

Onlara araçla gezinti sonrası ödüllendirileceğini öğretin. Bu sayede araçla gezintiler onlar için sonunda mükafat alabilecekleri bir aktivite haline gelecektir. Arabaya alışması konusunda ve fobisi yenme sırasında son derece faydalı bir hareket olup uzun araç gezintilerine çıkmadan önce parka gezmeye gitseniz dahi bu olumlu pekiştirme hareketinden yararlanın.

Bindikten Sonra Hemen Hareket Etmeyin

Aracın içerisinde kendisini güvende ve konforda hissedene kadar bir süre yola çıkmayın. Ayrıca çok sevdiği oyuncakları da yanında bulundurun. Duyduğu güven duygusu sonrası seyahat halinde araç korkusunun da önüne bu sayede kolaylıkla geçebilirsiniz. Arabanın içerisinde oturup onunla ilgilenmek ve hatta ufak oyunlar oynamak da aracın sandığının aksine korku objesi olmadığını anlamasında etkili olacaktır. Bunu yaparken çevresinin sessiz ve sakin olmasının da önemi büyüktür.

Her ne koşulda olursa olsun araç içerisinde sizin ve onun güvenlik önlemlerini almayı ihmal etmeyin. Yolculuk boyunca huzursuzluk yapabileceğini göz önünde bulundurarak temel ihtiyaçlarını yanınızda bulundurun. Bağlı bile olsa araç camlarının güvenliği kontrol altına alın. Onlar için özel üretilmiş emniyet kemerlerinden temin edebilirsiniz. Araçta seyahat etmeye alışsa dahi olası kazalara karşı tüm önlemlerini uzun ya da kısa yolculuk fark etmeksizin göz ardı etmeyin!

 

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar