MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Aşırı Kaşınmanın Sebepleri Nelerdir?

11.02.2021 10:40:55

Köpek dostlarımızda yaygın olarak görülen ve çok sık rastlanılan bir problemdir. Bazen çok kısa sürse de aynı bölgenin tekrarlanarak kaşınması büyük bir sorundur. Hastalık seviyesinde uzunca süreler bir bölgeyi kaşıdıklarında tüylerinde aşınma ve hatta cildinde tahrişe bağlı yaralanma dahi olabilir. Bir dış parazit nedeniyle kaşıntının tetiklenebileceği gibi farklı bir hastalık yüzünden de bu rahatsızlığı yaşayabilir. Çok sık ve uzun süreler kendini kaşıyan köpeklerin bir dış etken yüzünden sorun yaşadığı aşikardır.

Köpeklerin Kendilerini Kaşıması

Kendi kendine hayvanların kaşınması yaygın görülse de bunun aşırısı sorun olmaktadır. Bu davranışın rahatlama amaçlı olabileceği gibi istemsiz dış etkenler nedeniyle de oluşabileceğini asla göz ardı edemeyiz. Evcil hayvan sahiplerinin yaşadığı en büyük sorunların başında cilt ve deri hastalıkları olduğu düşünüldüğünde kaşınmanın hiç de önemsenmeyecek kadar masum bir şey olmadığını düşünebiliriz. Özellikle dışarı çıkan köpeklerin dış parazitlere bağlı olarak yaşayabileceği bu durumun depresyona bağlı psikolojik bir problemden dolayı kaynaklanabileceğini de belirtelim. Gelin yazımızın devamında köpekleri aşırı kaşınmalarının nedenlerine göz atalım.

 

Köpeklerin Kaşınma Sebepleri

Bilinen ve en sık karşılaşılan nedenler içerisinde bit, pire gibi parazitler gelse de bundan çok daha farklı şeyler yüzünden köpekler kaşınabilir. Ayrıca alerjik bir etkiye maruz kalması ya da uyuz hastalığı gibi bir duruma yakalanması da karşılaşılabilecek durumlar içerisindedir. Her ne olursa olsun kalitesiz ve içeriği bilinmeyen besinler kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Rutin olarak veteriner kontrollerinin yanında dış parazit uygulamasının ne kadar önemli olduğunun farkına varmalısınız.

Parazitler

En yaygın olan sebeplerin başında gelir. Bit, pire, kene olarak sayabileceğiniz bu asalak canlılar dostlarımızın vücudunda yaralanmalı kaşıntılara dahi sebep olabilir. El ve göz yordamıyla fiziksel bir kontrol yaparak bunları görebileceğiniz gibi tedavisini vakit geçirmeden başlatmanız önemlidir.

Uyuz Hastalığı

Sürekli kaşıntı yapan oldukça tehlikeli bir deri rahatsızlığıdır. Gözle görülür yaraların oluşmasına da neden olan bu durum nedeniyle dikkatli olunması gerekir. Genelde kulak arkası, kasık bölgesi ve bacaklarında sık görülmesi nedeniyle kaşınma bölgelerini iyi gözlemlemeniz önemlidir.

Alerjik Reaksiyonlar

Alerjinin etkeni ne olursa olsun kaşıntı en sık görülen belirtidir. Bu alerjiye yediği bir şeyin neden olabileceği gibi dışarı da maruz kalacağı çeşitli bitkiler dahi neden olabilir. Bazı köpeklerin alerjik toleransı daha düşük olabileceği gibi bazı köpeklerde hiçbir etki de olmamaktadır. Günümüzde mama değişikliği ve kalitesiz mamaların içeriğinde bulunan bazı besinlerin buna neden olduğuna dair sayısız şikâyet olduğunu görebilirsiniz.

Cilt Hastalıkları

Tahmin edeceğiniz üzere bu hastalıkların başında mantar gelmekle birlikte cilt kuruluğu da oldukça ciddi kaşındırma nedenidir. Sadece kaşıntıyla kalmayan bu durum ayrıca tüylerde dökülme ve kaşınılan yerlerde yaralanma oluşmasına da neden olabilir. Veteriner kontrolü ve tedavisi diğer belirtilerde olduğu gibi zorunlu olup acilen kontrol edilmesi gerekmektedir.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar