MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklere Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

23.06.2022 12:02:58

Söz konusu biricik hayvan dostunuz ise köpeklere zararlı yiyecekler nelerdir sorusuna yoğunlaşmanız faydalı olacaktır. Köpekler, her ne kadar insanlar ile benzer şekilde beslenebilseler de bazı besinler onlar için oldukça zararlıdır. Köpeklere zararlı besinler onları yalnızca rahatsız etmekle kalmaz kimi zaman hayatlarını da tehlikeye atabilir.

Köpeğe zararlı besinler hakkında detaylı bilgi sahibi olarak en sevmli dostlarınızı nasıl beslemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bu sayede biricik hayvan dostlarınız daha sağlıklı besinler tüketerek ömür boyu zinde ve sağlıklı bir yaşam sürebilir. İşte, köpeklerin tüketmemesi gereken başlıca besinlerin listesi:

Köpeklere Zararlı Yiyecekler

Köpeklere verilmemesi gereken yiyecekler listesinde sevimli dostunuzu kötü etkileyen pek çok besin bulunuyor. Bu besinler hakkında bilgi sahibi olarak onun daha sağlıklı beslenmesine yardımcı olabilirsiniz. Listede köpekler tarafından kesinlikle tüketilmemesi gereken besinleri öğrenerek onun hayatını tehlike atmasına da engel olabilirsiniz.

1.Şekerli Gıdalar ve Çikolata Türleri

Köpeklere zararlı yiyecekler söz konusu ise bu konuda akıllara ilk olarak şekerli gıdalar gelmektedir. Şeker içeren her besin köpeklerin şeker hastalığına yakalanmasına neden olmaktadır. Köpekler diyabet hastalığı konusunda oldukça hassas hayvanlardır. Dolayısıyla köpeğinize ne olursa olsun şekerli yiyeceklerden vermemelisiniz.

Aynı şekilde şeker ve çikolatanın her türü köpeklerin dişlerinin çürümesine neden olacaktır.

2.Çay ve Kahve Çeşitleri

Sevimli dostlarımızın tüketmemesi gereken besinlerin başında çay ve kahve çeşitleri de gelmektedir. Köpekler, çay ve kahve nedeniyle kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanabilirler. Kahvenin ve çayın içerisinde bulunan kafein köpeklerin sağlığını kısa sürede olumsuz bir şekilde etkilemektedir.

3.Kemik ve Kılçık Gibi Artıklar

Yaygın bir kanıya karşı olarak köpeklere kesinlikle kemikli ve kılçıklı besinler vermemeniz gerekiyor. Kemik ve kılçık içeren besinler köpeğinizin mide ve sindirim sistemine önemli ölçüde zarar verebilir. Özellikle kemiklerin sivri kısımları köpeğinizin yutak borusunu yırtabilir ya da midesini kesebilir. Bu yüzden köepeğinize et ve balık verirken kemiklerden ve kılçıklardan tamamen arındırılmış olmasına dikkat etmelisiniz.

4.Çiğ Et ve Balık Gibi Besinler

Köpeğinize zararlı olan besinler arasında çiğ etler de gelmektedir. Çiğ et ile beslenen köpeklerde çeşitli sindirim rahatsızlıkları ve bakterilerin yol açtığı bazı hastalıklar görülebilir. Bu yüzden köpeğinize vereceğiniz kırmızı ya da beyaz etin mutlaka iyi pişmiş olması gerekmektedir.

Aynı şekilde balık gibi besinler de köpeklerde B1 vitamini eksikliğine yol açabilmektedir. B1 vitamini eksikliği de epilepsi ve çeşitli iştah bozukluklarını meydana getirebilir. Bunların yanı sıra köpeğinize salam, sosis ya da sucuk gibi işlenmiş et gıdaları da vermemeniz tavsiye edilmektedir.

5.Süt ve Süt Ürünleri

Köpeklere zararlı yiyecekler arasında çeşitli süt ve süt ürünleri de yer almaktadır. Sütün içerisinde bulunan laktoz, hem köpekler hem de kediler için zararlıdır. Laktoz nedeniyle köpeğinizin bağırsak problemi çekmesine neden olabilirsiniz. Aynı zamanda laktozlu süt ürünü tüketen köpeklerde gaz ve ishal gibi durumlar da meydana gelmektedir. Bu yüzden köpeğinize vereceğiniz süt ürünlerini laktozsuz olarak seçebilirsiniz.

6.Meyve ve Meyve Çekirdekleri

Köpeklere zararlı meyveler arasında şeftali, üzüm, Trabzon hurması ve elma yer alıyor. Bunların yanında kiraz meyvesinin çekirdeğinde yer alan siyanür köpeklerin zehirlenmesine de yol açabiliyor. Yukarıda bahsi geçen meyveler, köpeklerin sindirim sistemlerini önemli ölçüde olumsuz etkiliyor.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar