MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Vitiligo Hakkında Bilinmesi Gerekenler Ve Tedavi Süreci

17.07.2020 14:36:41

Vitiligo nedir

Vitiligo derinin her hangi bir yerinde oluşan pigment kaybına bağlı olarak derinin renginin açık renkli bir hal aldığı bir durumdur. Halk arasında yaygın olarak ise alaca hastalığı olarak bilinir. Bu hastalık insanlarda görülebildiği gibi köpeklerde de görülebilmektedir

Köpeklerde Vitiligo

Köpeklerde görülen birçok deri hastalığı bulunmaktadır. Bu hastalıkların çoğuna neden olan faktörler ise, eksik veya yanlış şekilde beslenme, çeşitli parazitler ve alerjiye bağlı olabilir. Köpekler deri hastalıklarına maruz kaldıklarında her zamankinden daha çok kaşınmaya başlarlar. Köpeklerde en çok görülen deri hastalıkları ise,  alerjik dermatit, egzama, İmpedigo ve akral yalama dermatitisi. (yalama lezyonu) Bu hastalıkların yanı sıra sıklıkla olmasa da vitiligo da görülebilir. Vİtiligonun ne olduğundan az önce bahsettik, ancak köpeklerde vitiligo sadece derilerinin rengini etkilemez, tüylerininde rengini etkiler.

Vitiligonun Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Melanosit, hücre gurubu cilde asıl rengini veren pigmentlerin oluşumunu sağlamakla görevlidir. Bu melanosit hücrelerinin tahribat almaları sonucunda renk pigmentlerinin üretimi minimuma düşer. Buda cildin farklı yerlerinde yamalar halinde açık renkte lekeler oluşmasına neden olur. Genellikle köpeklerin, burun ve göz çevresinde, yüzünün farklı yerlerinde görülür, ama kimi zaman patilerinde ve vücudunun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. Vitiligo köpeklerin tüylerinin renginin değişmesine de neden olur. Vitiligo köpeğiniz için zararsızdır köpeğinize herhangi bir ağrı sancı vermez. Asemptomatik bir vaka olduğu için dostunuzun bu durumdan haberi bile olmaz. Ancak yine de başka bir hastalıktan ötürü oluşabilme riskine karşın, veteriner hekime danışılmasında fayda vardır.

Vitiligonun Teşhis Edilmesi Ve Tedavi Süreci

Köpeklerde vitiligo köpek sahipleri için endişe verici nitelikte olabilir. Vitiligo hastalığı, köpeğinizde herhangi bir ağrıya neden olmaz ancak, vitiligo belirtisi olan köpeğinizin, hastalığın erken teşhis edilip tedaviye başlanmasına ve vitiligo dışında herhangi bir hastalık olup olmadığını anlamak için en kısa sürede veteriner hekimlerden yardım alınmalıdır. Bu hastalık hakkında kesin bir tedavi süreci bulunmamakla birlikte, bazı veteriner hekimlerin uyguladıkları bazı yöntemler vardır. Bazı hekimlere göre, güneş melanosit yani kan hücrelerinin artmasını sağladığı için, gün içerisinde yapılan güneşli bir aktivite, tedavi yöntemleri arasında görülebilir. Ayrıca stres ve sıkıntı vitiligonun oluşmasına sebep olabilecek durumlardandır. Stres ve sıkıntılı durumlara neden olacak şeyleri ortadan kaldırmamız gerekmektedir. Köpeğinizin diyetine omega-3 yağları C vitaminlerini dahil edebilirsiniz. Bu antioksidanların tedavi için yardımcı olabileceği gözlemlenmiştir.

Sonuç olarak hastalığın kesin bir tedavisi bulunmamakta, ancak köpeğinize herhangi bir zararı olmayan bu durumla yaşamaya alışmalısınız. Yukarıda belirttiğimiz yollar izlenerek izlerin daha çok artmasını engelleyebilmeniz mümkün. Dostunuz için stressiz bir ortam oluşturmanız ve güneşli günlerde güzel bir yürüyüş tedavi sürecine katkı sağlayacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar