MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Tırmalama, Yalama ve Çiğneme

22.06.2021 11:28:55

Kompulsif kaşıma, yalama ve çiğneme davranışları köpeklerde oldukça yaygındır ve çeşitli nedenleri vardır. Ayrıca zararlı olabilirler, köpeğinizin bir sorunu olduğunun ilk belirtilerinden biri, sürekli çiğneme, yalama, kaşıma veya sürtünmeden kaynaklanan kırmızı, ıslak, tahriş olmuş bir alan olan sıcak noktanın gelişmesi olabilir. Sıcak noktalar veya "akut nemli dermatit", köpeğinizin vücudunun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilse de, bunlar çoğunlukla kafa, göğüs veya kalçalarda bulunur.

Köpeklerin Kendilerini Zorunlu Olarak Kaşımalarının, Yalamalarının veya Çiğnemelerinin Nedenleri

Alerjiler: Köpek tırmalamasının kontrolden çıkması, genellikle gıda alerjilerinin veya küf ve polen gibi çevresel tetikleyicilerin sonucudur. Köpekler ayrıca böcek ilacı veya sabun gibi maddelerle karşılaştıklarında kontakt dermatit adı verilen bir cilt tahrişi geliştirebilirler.

Can Sıkıntısı veya Endişe: Köpekler psikolojik rahatsızlığa karşı fiziksel tepkiler gösterebilir. Aslında, bazı köpekler insan obsesif-kompulsif bozukluğuna benzer bir durum geliştirir. Ciddi hasara neden olabilecek kaşıma, yalama veya çiğneme davranışlarında kendini gösterebilir.

Kuru Cilt:  Kış havası ve yağ asidi eksiklikleri gibi çeşitli faktörler köpeklerde kuru cilde neden olabilir. Evcil hayvanınız rahatsızlığa derisini veya tüylerini kaşıyarak veya yalayarak tepki verebilir.

Hormonal Dengesizlikler: Köpeğinizin vücudu yeterince tiroid hormonu üretmiyorsa veya hormon kortizolünü çok fazla salgılamıyorsa, yüzeysel cilt enfeksiyonları oluşabilir. Kel noktalar fark edebilirsiniz ve köpeğiniz alerjiden rahatsız olmuş gibi kaşınabilir veya yalayabilir.

Köpeğinizin Zorlayıcı Kaşıma, Yalama ve Çiğneme Tedavisi

Köpeklerin çiğnemesinin veya kaşınmasının pek çok nedeni olduğundan, bir sorun fark ettiğiniz anda veterinerinize danışın. Veteriner, davranışın nedenini anlamaya ve en iyi tedavi planını belirlemeye yardımcı olacaktır. Köpeğinizin zorlayıcı davranışının nedenine bağlı olarak, bu şunları içerebilir:

Parazitleri Ortadan Kaldırmak: Veterinerinizin önerebileceği çeşitli pire ve kene ürünleri vardır. Ek olarak, köpeğinizin ısırma veya çiğneme sorunlarına pire neden oluyorsa, yeniden istila olasılığını azaltmak için köpeğinizin yatağını yıkadığınızdan ve halılarınızı ve döşemeli mobilyalarınızı düzenli olarak süpürdüğünüzden emin olun. Evdeki diğer hayvanları da tedavi etmeniz gerekir.

Değişen Yiyecekler: Gıda alerjileri köpeğinizin kaşınmasına neden oluyorsa, olası tetikleyici gıdaları (sığır eti veya buğday gibi) ortadan kaldırmak büyük bir fark yaratabilir. Durum böyle görünüyorsa, veterineriniz özel bir mama önerebilir

İlaç Kullanmak: Veteriner hekiminiz, köpeğinizin sürekli kaşınmasına katkıda bulunan temel sorunları tedavi etmek için reçete yazabilir. Ek olarak, veterineriniz mevcut sıcak noktaları veya cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için topikal veya sistemik antibiyotikler, steroidler veya kaşıntı önleyici ürünler önerebilir.

Kaygı veya Can Sıkıntısına Değinmek: Bazı durumlarda, zorlayıcı ısırma, çiğneme veya yalama korku, stres veya yetersiz uyarıya tepki olarak gelişir. Bu olasılığı azaltmak için köpeğinizin yeterince egzersiz dikkat ve sevgi aldığından emin olun. Uygun olmayan çiğneme veya yalama davranışlarının yerine stresi azaltmak için köpeğinizi oyuncakları veya kemikleri çiğnemesi konusunda eğitmek de yararlı olabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar