MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek İdrarının Çimlerinize Zarar Vermesini Nasıl Durdurursunuz?

22.06.2021 12:02:29

Güzel bir çimenlikle gurur duyan bir köpek sahibiyseniz, bahçenize bakıp köpeğinizin işediği yerde ölü çimen görmek sinir bozucu olabilir. Köpek idrarı, çirkin kahverengi veya sarı ölü çimen lekeleri oluşturabilir. Bazı köpek sahipleri bunun köpeklerle yaşamanın sadece bir parçası olduğuna inanıyor, ancak durum böyle olmak zorunda değil. Köpeğinizin idrarının çimlerinizi mahvetmesini önlemek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Köpek İdrarı Neden Çimlere Zarar Verir?

İdrarın çimenleri kahverengi veya sarıya çevirmesinin nedeni kimya ile ilgilidir. Bunun neden olduğunu anlamak, onu önlemeye ve güzel çimlerinizi korumaya yönelik ilk adımınızdır.

Azot, sağlıklı toprağın temel bir bileşenidir, ancak yüksek konsantrasyonları, çim parçalarının ölmesine ve sararmasına veya kahverengiye dönmesine neden olabilir. İdrar doğal olarak nitrojen açısından zengindir ve yüksek konsantrasyonlarda nitrojen çimen yanıklarına neden olabilir. Çim gübresi de azot içerir. Çoğu zaman, ölü çimen, daha düşük nitrojen konsantrasyonlarının gübreleme etkileri nedeniyle meydana gelen, olağanüstü gür, yeşil bir büyüme halkası ile çevrilidir.

Köpek idrarında bulunan tuzlar ve diğer bileşikler de çim hasarına katkıda bulunabilir. Yüksek asitli veya alkali idrar, köpeğinizin idrar yaptığı bahçe alanlarındaki çimleri olumsuz yönde etkileyerek toprağın pH'ını değiştirebilir.

Bazı insanlar dişi köpek idrarının çimlerde erkek köpek idrarından daha fazla sorun yarattığına inanır. Bununla birlikte, idrarın kimyasal bileşimi, erkek ve dişi köpekler arasında çok fazla farklılık göstermez. Aslında suçlanacak olan köpeklerin idrar yapma şeklidir. Dişi köpekler, çoğu çömelme ve tek bir yerde idrar yapma eğiliminde olduğu için çimlere daha fazla zarar verebilir; birçok erkek bir bacağını kaldırır ve birden fazla yerde dik nesneleri "işaretler". Örneğin, bir erkek köpek bir ağaç gövdesine işediğinde, sadece bir kısmı çimlere damlayabilir ve zarar verebilir. Bu, idrar birikintilerinin neden olduğu yuvarlak hasar noktalarından daha az fark edilir.

Çim Hasarı Nasıl Durdurulur?

Çimlerinizde köpek idrarından kaynaklanan kahverengi veya sarı lekeleri önlemenin birkaç yolu vardır. Bahçedeki idrar lekelerini bitirmenin garantili bir yolu olmasa da, hasarı en aza indirmek için adımlar atabilirsiniz.

Etkilenen çim bölümünü azaltmak için köpeğinizi bir alanda idrar yapması için eğitin. Mümkünse, köpeğinizin sadece o alana girmesi için bahçenizin bir bölümünü çitle çevirin. Bu noktayı uzun otlar veya alçak çalılar gibi bitkilerle kamufle edebilirsiniz, böylece bahçenin diğer bölümlerinden daha az görünür olur.

Köpeğinizin tuvalet alanına idrara dayanıklı bir zemin örtüsü yerleştirin. Bunun için yonca harika bir fikir olabilir. 

Köpeğiniz idrar yaptıktan sonra bölgeyi hemen durulamak için bir bahçe hortumu kullanın. Köpeğinizi her seferinde farklı bir alana idrar yapmaya teşvik edin, böylece idrar ve su dağılır.

Köpeğiniz çimlerinize nitrojen eklediğinden, düşük nitrojenli bir gübreye geçmeyi düşünün. Çim ve bahçenizde kullandığınız gübre ve diğer kimyasalların evcil hayvanlar için güvenli olduğundan emin olun.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar