MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Soluk Diş Etleri Ne Anlama Geliyor?

29.05.2021 10:27:59

 İlk olarak, köpeğinizin diş etlerinin normalde nasıl göründüğünü öğrenin, böylece ne zaman çok solgun göründüklerini anlayabilirsiniz.

Köpeklerde Soluk Diş Etleri Nelerdir?

Köpeklerde soluk diş etleri, altta yatan bir veya daha fazla sorunun işaretidir. Normal bir köpek etleri pembe bir renge sahip olmalıdır. Belirli bir köpeğe bağlı olarak, bu renk genellikle yumuşak pembeden parlak pembeye kadar değişir. Normal pigmentasyon bazı diş etlerinin siyah görünmesine neden olabilir, bu nedenle pigment olmayan alanları bulmak için diş etlerinde veya dilin altındaki alanda daha açık noktalar arayın. Bunlar pembe ve nemli olmalıdır. Parmağınızı diş etlerinin pembe bir bölgesine basarsanız, nokta beyaza dönmeli ve elinizi çektikten yaklaşık bir saniye içinde pembeye dönmelidir.

Köpeklerde Soluk Diş Etlerinin Nedenleri

Soluk diş etleri genellikle köpeklerde anemi belirtisidir. Kanda dolaşan yeterince kırmızı kan hücresi olmadığında anemi oluşur. Kırmızı kan hücreleri vücudun dokularına oksijen taşır. Yeterli kırmızı kan hücresi yoksa, vücut hücreleri oksijenden yoksun kalır ve ölebilir.

Anemi kendi başına bir hastalık değil, bir hastalık belirtisidir. Kırmızı kan hücrelerine zarar veren veya kırmızı kan hücrelerinin üretimini engelleyen bir durumdan kaynaklanabilir. Örnekler arasında böbrek hastalığı, bağışıklık aracılı bozukluklar, bulaşıcı hastalık ve parazit enfeksiyonu bulunur.? Bazı ilaçlar ve toksinler kan hücrelerine zarar verir ya da üretimi engelleyebilir.

Köpeğinizin Diş Etleri Soluksa Ne Yapmalısınız?

Köpeğinizin diş etlerinin soluk olduğunu fark ederseniz, diğer hastalık belirtilerini arayın ve kanama yaralanmalarını kontrol edin. Köpeğiniz soluk diş etleriyle birlikte başka belirtiler de gösteriyorsa, hemen veterinerinize gitmelisiniz.

Köpeklerde Soluk Diş Eti Tedavisi

Soluk diş etleri olan bir köpeğin tedavisi, altta yatan nedene bağlıdır. Veterineriniz bir muayene ile başlayacak ve köpeğinizin belirtilerini araştıracaktır. Kan hücresi sayımlarını (kırmızı kan hücreleri dahil) kontrol etmek ve organ fonksiyonlarını değerlendirmek için kan testleri gerekecektir. Bazı durumlarda, köpeğin tedavi ve destekleyici bakım için hastaneye yatırılması gerekebilir.

Soluk diş etlerine kan kaybı neden oluyorsa, köpeğin kaybettiği kanı yerine koymak için kan nakline ihtiyacı olabilir.

Kan kaybının ana nedenini tedavi etmek için ilaçlar veya ameliyat gerekebilir. Kırmızı kan hücrelerinin yok edildiği veya gerektiği gibi oluşturulmadığı durumlarda uzun süreli ilaçlara ihtiyaç duyulabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar