MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Kötü Kokmaya Neden Olan Durumlar

1.03.2021 10:55:13

Köpek bakımı olduğunda akıllar ilk kurcalayan soru onların kişisel temizliğidir. Evde bakılan köpeklerin çok daha temiz koşullar altında yaşamaları ve bunun akabinde temizlik rutinleri oluşturulması önemlidir. Kimi zaman bu tüylü dostlarımız farkında olmasak da dışarı gezintilerinin dışında kötü koku yaymaya devam edebilirler. Çevreyi ve aile bireylerini rahatsız edebilecek bu durum karşısında dikkat etmeniz ve almanız gereken önlemlere yazımızın devamında göz atalım.

Yanlış ve Zararlı Beslenme

Birçok evcil hayvanda olduğu gibi köpeklerde de beslenme sağlığa olumlu ya da olumsuz etkisi konusunda en büyük kriterdir. Sadece kokması açısından değil genel sağlığı açısından da doğru ve ihtiyacı olan şekilde köpeklerin beslenmesi yaşanabilecek tüm sıkıntıları çözecektir. Köpeğinizin dış temizliği konusunda gerekli önlemleri alıyor ve rutin bakımlarını yapıyorsanız beslenme programı ve mamasını mutlaka gözden geçirmelisiniz. Kuru mamaları dışında yağlı ve baharatlı ev yemeklerinden uzak durmalı gerekirse veteriner hekiminizden bu konuda mama tavsiyesi almalısınız.

Ağız ve Diş Rahatsızlıkları

Köpeklerde ağız problemleri fark edemeseniz de kötü kokular yayılmasına neden olabilmektedir. Ağzında oluşan enfeksiyon ya da yaralanmaların dışında diş sorunları ağızda koku oluşmasının temelinde yatar. Bu durum ilerledikçe ve müdahale edilmedikçe de dostunuzdan kötü kokular yayılmasına neden olmaktadır. Ağız ve diş sağlığında sorun olan dostlarımızın genel sağlığı da tehlike altına girmiş demektir. Rutin bakımlarının yanında onlara diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak ve ağız oyuncaklarıyla oynamalarını teşvik ederek oluşan tartar ve plaklarından arınmaları da sağlayabileceğinizi unutmamalısınız.

Rutin Olarak Yıkamama

Köpek bakımı açısından dikkat etmeniz gereken nokta ırkına bağlı olarak belirli aralıkla onların da yıkanma ihtiyacı duyduklarıdır. Kediler gibi kendilerini temizleme alışkanlıkları olmayan köpeklerin dışarı gezintilerine de çıktığını göz ardı etmemelisiniz. Irk ve tüy yapısına bağlı olarak mevsim şartlarını da göz önüne aldığınızda ayda 2-3 kez mutlaka tüylerine uygun şampuanla yıkamayı ihmal etmeyin! Bunun tam tersi senaryoda çok aşırı yıkamanız da cilt dengesini bozacağından temiz olsa da kötü kokmasına neden olabilecektir. Bunun önüne geçmek adına tüy yapısına uygun şampuanın dışında uygun yıkama aralığını ırkına bağlı olarak oturtmanız oldukça önemlidir.

Cilt Hastalıkları

Özellikle cilt ve deri rahatsızlıkları köpeklerin kötü koku yaymasına neden olabilmektedir. Genelde bu tip rahatsızlıklar çok kolay göze çarpacağı ve koku yapabileceği için kolaylıkla fark edilmektedir. Evcil dostunuzun hem kötü koku yayılımına bağlı olarak hem de genel sağlığı açısından rutin veteriner kontrolleri ve aşılarını zamanında yaptırmaya özen gösterin.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar