MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedilere Tavuk Kemiği Vermenin Tehlikeleri

1.03.2021 12:50:44

Kedilerin beslenme konusu sahiplerinin en çok zihnini kurcalayan soruları beraberinde getirse de bu konuda dikkatli olmak ve kuru mama dışında besin verirken yanlış hamlelerden kaçınmak son derece önemlidir. Bilinçsiz şekilde besleme yapmak olumsuz sonuçlar getirebileceği gibi onların ölümcül problemlerle karşılaşmasına da yol açabilmektedir. Tavuk kemiği ise bilinen aksine bu konuda özelinde son derece tehlikeli ve beraberinde getirebileceği çok fazla rahatsızlığı da kedilere yaşatabilmektedir. Bunlardan en üzücü olanı ise dostumuzu kaybetmemize yol açabilmesidir.

Kedilere haşlanmış tavuk, ciğer ya da et vermeniz konusunda herhangi bir problem bulunmamaktadır. Yağsız, tuzsuz ve içerisinde baharat içermemesinin yanında mutlaka ve mutlaka kemiksiz sade et olması kedilerin beslenmesine takviye olması açısından son derece faydalıdır.

Kemikli Tavukların Ağız Yaralanmalarına Yol Açması

Tavuk kemiğinin en büyük ve ölümcül zararı kırılan kemiklerin bıçak sivriliğinde ağız içine ve damakta sıkıntılar yaşanmasına yol açacaktır. Kanatlı hayvanların kemikleri arasında farklılıklar gözükse de iç kısımları hepsinin boştur. Bu ısırarak kırıldığında ya da bir şekilde parçalandığında keskin biçimi sadece ağız da yaralanmalara yol açmaz.

Kemikli bir tavuk verdiğinizde kedimizin iç damak kısmında kırılan kemiklerin batacağını asla unutmamalısınız. Kemiği yerken kırması muhtemel olan dostlarımızın ağız içerisinde herhangi bir noktaya batması sonucu yaralanma ve kontrol edilmediği taktirde de enfeksiyon oluşumuna zemin hazırlanması devamında görebileceğiniz senaryodur.

Boğazlarına Takılma Riski Son Derece Fazla

Kemiklerin ya da kemik parçalarının boğazına kaçma ve nefes alamamasına neden olabileceğini asla unutmamalısınız. Kırılmayan ve parçalanmayan kemik parçalarının tehlike yaratmayacağını düşünüyorsanız bu konuda da yanılıyorsunuz demektir.

Mide ve Bağırsak da Yaralanmalara Yol Açabiliyor

Kırılan kemiklerin sadece ağız ve boğaza zarar vermesi değil yutulması halinde iç organlarına da zarar vermesi son derece ölümcül olabiliyor. Kırılan ya da yutulan kemikler özellikle mide ve bağırsaklara batarak sindirilmesinin de güçlüğü nedeniyle enfeksiyon ve kanama riskini doğuruyor. Bunların fark edilmesinin de son derece güç olması yüzünden geç müdahale edilmesi halinde kedilerin yaşamını yitirmesine yol açabiliyor.

Kedilere pişirilse dahi kemikli tavuk ya da başka kanatlı hayvanın kemiğini vermek oldukça büyük riski de beraberinde getiriyor. Sonuçları neticesinde dostlarımızın yaşamları sonlanmasa yaşayabilecekleri yaralanma ve buna bağlı enfeksiyonlar uzunca bir süre tedavi görmelerini ve bakım altında tutunmalarını gerektiriyor. Haşlanmış et ve tavuk vermenizde bir sıkıntı olmasa da bunların kemiksiz olmasına fazlasıyla dikkat etmeniz yaşayabileceği potansiyel tehlikeler karşısında önem arz ediyor. Aynı durum balık kılçıkları içinde geçerli olup kalın kılçıklı balık verirken tekrar düşünmenizi önemle hatırlatmak istiyoruz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar