MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Kıskançlık ve Belirtileri Nelerdir?

4.05.2023 11:59:01

Oldukça duygusal bir tanım olarak belirtilen durumlardan bir tanesi de kıskançlıktır. Yalnızca insanlara has olmayan bu duygu, köpek dostlarımızda da bulunur. Hatta bu durum bazı zamanlar içerisinde liderlik kavgalarını bile beraberinde getirmektedir. Minik patili dostlarımız genelde haksızlık hissettiği vakit veya tüm ilginin bir anda başka bir canlıya kaydığını hissettiği durumlarda kıskançlık duygusal tanımını yaşayabilir. Uzun bir süre boyunca ise haksızlığın farkına varan ve kendisine göre kendilerine yanlış bir muamele yapıldığını hissettiğinde ise kıskanç davranışlar sergileyebilirler.

Köpeğim Neden Kıskanıyor?

Köpek dostlarımız, sağlamış olduğunuz yiyecek, ilgi ve diğer iyi şeylerden kendisine paay edileni hakkı olarak isteyebilir. Bu gayet doğal bir davranıştır. Fakat sevimli dostlarımız bir şeye morali bozulduğunda ya da kıskanç tavırlar sergilemiş olduğunda agresif ve hırçın davranışlar sergilemektedir. Köpek dostlarımız konuşamasa da onların hal ve hareketlerinden kıskanıp kıskanmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz. Köpek dostlarımız aşağıdaki belirttiğimiz durumlarda kıskançlığa girebilir.

Yeni bir düzen kıskançlık getirebilir. Bunun yanında yeni ev ve mahalle, yeni bir bakıcı, ev içerisinde yeni evcil dostlar, ev içerisinde yeni insanlar, yeni bir bebek ya da çocuk köpek dostlarımızın kıskançlık duygularını tetikleyebilir.

Köpek dostlarımızda kıskançlık durumu tamamıyla iç güdüsel bir hissiyattır. Yukarıda belirtildiği üzere köpek dostlarımız başka evcil dostlar ile, eşyalar ya da insanlar ile ilgilenildiği takdirde kıskançlık duygularını gösterebilir. 

Köpeklerde Kıskançlık Belirtisi

Köpek dostlarımızın vücut dillerini anlayabilmek ve yorumlayabilmek son derece önemlidir. Minik patili dostlarımızın kıskançlık durumuna karşı vermiş olduğu tepkiler size birçok şeyi anlatıyor olabilir. Peki, köpek dostlarımız kıskandıklarında ne tür davranışlar sergiliyor?

Eğer köpek dostlarımızın ebeveynleri başka bir insana, bebeğe ya da eşyaya gereğinden fazla ilgi göstermişse aşırı havlama tetiklenebilir. Tuvaletini eve yapma duygusu görülebilir. Bunun yanında saldırganlık ve eşyalara zarar verme köpek dostlarımızda kıskançlık belirtilerindendir. Köpek dostlarımızda bunun dışında yemek yemeyi kesme ya da daha çok yemek yeme, sızlanma veya sizleri yalama gibi davranışlar da görülmektedir. Sizler de minik patili dostlarımızın sizi kıskandığını düşünüyorsanız onlara ilgi göstermekten çekinmeyin.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar