MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Katarakt Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

30.09.2019 09:45:50

Köpeklerde katarakt sıkça görülen bir rahatsızlık olup köpeğinizin gözünün doğal merceğinin bozulması ile ortaya çıkar. Bu noktada doğal merceğin şeffaflığını kaybetmesi ile birlikte görme kaybı karşımıza çıkar. Katarakt erken dönemde ise bu noktada görmede yüksek bir kayıp söz konusu değildir. Ancak ileri boyutta bir katarakt durumu söz konusu ise bu noktada körlüğe kadar gidebilen ciddi bir durum söz konusudur.  Köpeklerde katarakt takip edilmesi gereken ve tedavisi muhakkak ki yapılması gereken ciddi bir hastalık durumudur. Bu süreçte eğer erken teşhis söz konusu ise köpeklerde katarakt damlası kullanılabilir. Bu sayede göz merceğinin şeffaflığını kaybetmesi önlenir. Aynı zamanda bu süreç dahilinde veterinerler köpeklerde katarakt ilacı da önermektedir.

Köpeklerde Katarakt Nasıl Fark Edilir?

Katarak durumu birçok köpekte çıkabilecek bir hastalık olarak karşımıza çıkar. Bu noktada erken teşhisin önemli olduğunu belirttik. Peki köpeklerde katarak nasıl anlaşılır bu konu hakkında bilgilendirme sağlayacağız. Köpeklerde mavi göz durumu kataraktın en büyük belirtilerinden biri olarak karşımıza çıkar. bununla beraber köpeklerde göz beyazlaması da katarakta bir işarettir. Köpeğinizin gözlerine dikkatli bir biçimde baktığınızda beyazlaşma, mavileşme bunun yanı sıra gri donuk bir renk söz konusu ise bu noktada bir veteriner ile görüşmelisiniz.  Ancak unutulmamalıdır ki köpeğin gözü mavi oldu diye kesinlikle bir katarakt durumu vardır endişesine kapılın mamalıdır. Bu durum yaşlılığında göstergesidir. Köpeğinizin yaşı büyük ise Nuclear Sclerosis olarak adlandırılan yaşlılık hastalığı da söz konusu olabilir ve bu durumda herhangi bir tedavi ön görülmez. Ancak her ne olursa olsun gözde ki değişim fark edildiğinde bir veterinere gitmekte fayda vardır. Katarak durumunda geç kalmak köpeğinizin kör kalmasına neden olabilir.

Köpeklerde Katarak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Köpeklerde katarak tedavisi genellikle cerrahi yöntemler ile çözülmektedir. Katarakt ile yaşanan görme kaybı karşısında katarakt veteriner tarafından gerçekleştirilen cerrahi müdahale ile çözülmektedir. Bu noktada hasarlı olan göz tabakası - lens tabaka cerrahi müdahale ile alınarak yerine plastik bir lens takılacaktır. Dilerseniz akrilik lens de tercih edebilirsiniz. Katarak ameliyatının başarı oranı köpeklerde %90 oranındadır. Oldukça başarılı bir düzeyde olsa da bu noktada bazı köpeklerde ameliyat önerilmez. Sağlık durumu iyi olmayan, zayıf köpeklerde bunun yanı sıra saldırganlığa yatkınlık durumu olan köpeklerde ameliyat oldukça zorlu olacağı için doğru bir yöntem olarak tercih edilmez ve ilaç tedavisi uygulanır. Köpeklerde göz ameliyatı sonrasında son derece dikkatli bir süreç izlenmelidir. Köpeğinizin gözleri iyileşme sürecine girene kadar muhakkak ki koruyucu bir yaka kullanılmalıdır. Köpeğiniz gözüne müdahale etmez ve iyileşme süreci bu sayede hızlanır. Bununla birlikte katarak göz damlası kullanılarak mikrop kapması ve göz yapışması önlenmelidir. Ameliyat sonrası ilk bir ay oldukça önemli bir süreçtir ve dikkat edilmelidir. Lütfen köpeğinizin katarak hastalığını veya herhangi bir hastalığını veteriner hekiminize sormadan tedavi yöntemi uygulamayınız.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar