MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde İmpetigo Hastalığı ve Tedavisi

12.06.2021 10:00:48

Köpeklerde deri enfeksiyonları yaygın olabilir. Bu kısmen normalde köpeğinizin cildinde yaşayan bakteri bolluğundan kaynaklanmaktadır. Bazen köpek yavrusu piyoderması olarak da adlandırılan impetigo, en sık genç veya ergen köpeklerde görülen bir deri enfeksiyonu türüdür.

Impetigo (Puppy Pyoderma) Nedir?

Pyoderma, herhangi bir cilt enfeksiyonu türü için klinik terimdir. Kelimenin tam anlamıyla deride irin anlamına gelir. Impetigo, çoğunlukla Staphylococcus bakterilerinin aşırı büyümesinden kaynaklanır. Genellikle hijyenik olmayan alanlarda barındırılan yavru köpeklerde görülür, ancak bu impetigolu tüm köpek yavrularının bakımsız bir evde yaşadığı anlamına gelmez. İnsanlarda olduğu gibi bulaşıcı bir durum değildir, bu nedenle köpeğinizin onu başka bir köpekten kapması (veya sizin onu köpeğinizden kapmanız) konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Impetigo'nun Belirtileri Nelerdir?

İmpetigolu bir köpek, püstüllerin (küçük, irin dolu şişlikler), papüllerin (küçük, kırmızı, kabarık şişlikler) ve epidermal yakaların (kenarlarında kabuklu dairesel lezyonlar) herhangi bir kombinasyonuna sahip olabilir. Köpeğinizin cildin etkilenen bölgelerini kaşıdığını da fark edebilirsiniz. Köpeğiniz ayrıca tüy dökülmesi göstermeye başlayabilir. Etkilenmesi en muhtemel bölgeler köpeğinizin karnını ve çenesini içerir. Köpeğinizin impetigosu daha ciddi bir duruma ilerlemişse, depresyonda görünebilir, evin etrafında daha fazla uzanabilir ve muhtemelen yemek yemiyor olabilir.

İmpetigo Nasıl Teşhis Edilir?

Veterineriniz, köpeğinizin klinik semptomlarının yanı sıra klinik geçmişine dayanarak teşhis koyacaktır. Cilt sitolojileri, veterinerinize herhangi bir bakteri, mantar veya akar istilası hakkında bilgi verecektir. Kan testleri, köpeğinizin tiroid seviyesinin düşük olup olmadığını gösterecektir. Bir gıda alerjisini teşhis etmenin en iyi yolu bir mama denemesinden geçmektir. Bu, köpeğinizi yalnızca 8-12 hafta boyunca hidrolize reçeteli bir mama ile beslemeyi içerir. Bu süre zarfında başka hiçbir yiyecek, atıştırmalık veya ikram verilemez.

İmpetigo Nasıl Tedavi Edilir?

Impetigo, köpeklerde kolayca tedavi edilebilen, oldukça iyi huylu bir durumdur. Hatta bazı vakalar tedavi olmaksızın kendi kendine düzelebilir. Köpeğinizin impetigosu tedavi gerektiriyorsa, impetigo çoğunlukla bir dizi antibiyotik ile tedavi edilir. Bu, daha az şiddetliyse topikal veya daha şiddetliyse sistemik (oral) olabilir. Genellikle köpeğinizin bu antibiyotikleri yalnızca birkaç hafta kullanması gerekir, ancak daha ciddi vakalar daha uzun tedavi gerektirebilir. Köpeğinizin belirli antibiyotiklere karşı hassasiyeti veya alerjisi varsa, veterinerinize bildirin. Veterineriniz ayrıca köpeğinizin lezyonlarını temizlemek için kullanabileceğiniz bir şampuan da verebilir. İmpetigo yaşamı tehdit etmez ve genellikle lokalize kalır, nadiren yayılır ve nadiren daha derin cilt enfeksiyonlarına yol açar.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar