MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Depresyondaki Bir Kedinin Belirtileri

12.06.2021 10:59:21

Her kedinin kendi kişiliği vardır, bazıları diğerlerinden daha dışa dönüktür, ancak tipik olarak sosyal bir kedi aniden sessiz ve çekingen olduğunda, bu endişe verici olabilir. Çoğu durumda, kedi sahipleri, kedilerinin neden üzgün veya depresif olduğu hakkında hiçbir fikre sahip değildir. Ancak bazı işaretlere dikkat ederek bunun geçici olabileceğini bilerek rahatlayabilirsiniz.

Depresyondaki Bir Kedinin Belirtileri

Sesli İpuçları veya Seslendirmedeki Değişiklikler: Kediniz normalden daha fazla veya daha az miyavlayabilir. Bunlar, kedinizin mutsuz olabileceğinin çok sesli göstergeleridir. Bu mutsuz sesler genellikle tiz, kederli ulumalardır. Mırıltılar her zaman mutluluğu göstermez ve mutsuz bir kedicik de kendilerini rahatlatmanın bir yolu olarak daha fazla mırıldanabilir.

Beden Dili: Bazen kedinizin beden dili mutsuzluğu konusunda size ipucu verebilir ve bunu gösterebilecek birçok göz, kulak, tüy ve vücut pozisyonu vardır. Geride tutulan kulaklar, diken diken olan tüyler ve diğer vücut işaretleri, kedinizin üzgün olabileceği sessiz iletişim biçimleridir.

Saldırganlık veya Korku: Üzgün ??kediler daha reaktif olma eğilimindedir ve saldırganlık veya korku ile hareket eder. Kedinizin korkmasına veya anormal derecede agresif olmasına neden olan davranış değişiklikleri fark ederseniz, üzgün olabilirler.

Aşırı Uyku: Kediler normalde çok uyur ama üzgün veya depresif kediler daha fazla uyur. Favori bir şekerleme noktasının konumunda bir değişiklik olmuşsa, bu aynı zamanda üzüntüyü de gösterebilir.

Aşırı Kaşınma: Kediniz üzgün veya depresyondaysa, stresi azaltmak ve bölgesini işaretlemek için nesneleri normalden daha fazla kaşımaya başlayabilir.

Bir Kedinin Depresyona Girmesinin Nedenleri

Bir kedinin depresyona girmesinin birkaç nedeni olabilir. İnsan ve insan olmayan aile üyeleriyle bağ kurarlar ve ilişkinin dinamikleri kaybolduğunda üzülebilirler. Sebebi ne olursa olsun, mutluluk düzeyi yükselene kadar ona ekstra ilgi verdiğinizden emin olun.

Hastalık

Hastalıklar, kedinizin kendini iyi hissetmemesine ve hatta muhtemelen acı çekmesine neden olabilir. Hareket etmek canını acıtıyorsa, kedi oyuncu benliği olmayabilir. Kedi mide bulantısı hissedebilir, yemek yemek istemeyebilir, hormonal bir dengesizliğe sahip olabilir veya hastalık nedeniyle enerjisi olmayabilir. Yağlı karaciğer hastalığı, FIV, FeLV, üst solunum yolu hastalıkları, diyabet, hipotiroidizm, diş hastalığı ve diğerleri gibi durumların tümü, kedinizin mutluluk düzeyini etkileyebilecek ciddi sağlık sorunlarıdır

Yaralanma

Yaralanmalar, kedinizin bir zamanlar zevk aldığı şeyleri yapma yeteneğini sınırlayabilir. Yaralanma sonrası ağrı, kedinizin genellikle olduğu kadar mutlu hissetmesini de engelleyebilir. Eski ameliyatlar ve yaralanmalar bile kedinizde kalıcı ağrıya veya rahatsızlığa neden olabilir ve kronik ağrı kesici gerektirebilir.

Sevilen Bir Kişinin Kaybı

Bir aile üyesini kaybetmek, dahil olan herkes için her zaman zordur ve kediniz de bir istisna değildir. Bir aile üyesi (insan veya hayvan) vefat ettiğinde veya taşındığında, kediniz üzülebilir ve depresyona girebilir. Bu genellikle geçici bir davranıştır ve bir süre sonra kediniz normale dönecektir. Kediniz, evdeki başka bir kedi vefat ettiği için depresyona giriyorsa, yeni bir kedi arkadaşından yararlanabilir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar