MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Göz Akıntısı Sebepleri Nelerdir?

28.04.2023 12:25:47

Köpek dostlarımızın oldukça hassas organlarından bir tanesi de gözleridir. Minik patili dostlarımız da biz insanlar gibi birçok göz hastalığına birden yakalanabilirler. Köpek dostlarımızda bu göz hastalıklarından en fazla göz çapaklanması ya da göz akıntısı görülebilir. Bu durum çapaklanma ve akıntının birçok farklı sebebi olduğunu gösteriyor. Bu hastalıkların tedavisi olduğu gibi önlenmesi de elbette mümkündür bu konuda sakin olmalısınız. Köpek dostlarımızın gözlerinin sağlığı onlara bakan kişilere göz sağlığını korumak amacıyla önemli görevler düşer. Köpek dostlarımızın göz sağlığına her zaman dikkat ediyor olmalısınız.

Köpeklerde Göz Akıntısı Sebepleri Nelerdir?

Minik patili dostlarımızın zaman zaman gözlerinin çapaklandığını ya da aktığını görmeniz mümkündür. Bu durum, her köpek dostumuzda görülen rutin bir an sayılsa da ciddi göz hastalıklarına sebep olabilir ya da görme kaybına sebebiyet verebilecek önemli bir sorunu gündeminize getirmenize de neden olabilir. Çapaklanmanın ve akıntının ana sebebi toz kaçması, kirli bir ortamda bulunma ya da alerjik etmenler sayılabilir. Bunun yanında herhangi bir rahatsızlığa da işaret edebiliyor olabilir. Köpek dostlarımızın göz sağlığı birçok durumdan çok daha önemlidir. Örnek verecek olursak Terrier cinsi köpek dostlarımız gibi bazı tüyleri uzun patili dostlarımız akıntı ya da çapaklanma çok sık görülmektedir. Bunun ana sebebini açıklayacak olursak uzun tüylü köpek dostlarımızın tüyleri toz ve kirleri tutar bunun yanında gözle temas etmesi sonucu gözde iltihaplanmaya kapı açar. Bunun yanında minik patili dostlarımızın ırkları ile belli cinslerde göz akıntısı ya da çapaklanmaya çok daha fazla rastlanmaktadır. Bu cinsler arasında uzun ve sık tüylü olan setter cinsi köpek dostlarımızın yanında kısatüylü bulldog ve golden retriever cinsi köpek dostlarımız da bulunmaktadır.

Köpek dostlarımızın cinsine göre çok daha fazla göz hassasiyetinin artmasının yanı sıra sigara dumanı, şömine ile soma gibi duman üreten araçlarında bulunduğu ortamlarda minik patili dostlarımız uzun süre kalması sonucunda gözlerinde akma meydana gelebilir. Bunun sonrasında ise çapaklanma da görülmektedir. En önemlisi ve tehlikeli saılacak durum ise kimyasal maddeler de köpek dostlarımızda akıntı ya da çapağa sebep olabilir. Köpek dostlarımız, soğuk aldığında ve göz nezlesi olduğunda biz insanlarda olduğu gibi akıntı sorunu yaşayabilir. Lütfen sizde köpeğinizde buna benzer bir hastalık görüyorsanız derhal veteriner hekime danışın. Bu tür içeriklerin yalnızca bilgilendirme amacıyla yazıldığını unutmayın. Sizin ve köpeğiniz için en iyisi veteriner hekimler olacaktır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar