MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Görülen En Yaygın Davranış Sorunları

4.02.2023 12:20:12

Minik patili dostlarımızda davranış sorunları genelde biz insanlar tarafından yanlış anlaşılıp yanlış ele alınmaktadır. Özellikle de ilk kez bir köpek besleyecek olan kişiler için bu durum oldukça sık karşılaşılabilir. Köpek dostlarımızda en fazla yaygın görülen davranış bozukluklarını anlayabilmek adına bu sorunları çözebilmek çok önemli bir durumdur. Temel eğitim ile köpek dostlarımızda birçok davranış sorunu önlenebilmektedir. Ya da var olan sorunların kontrol altına alınmasında fayda gösterebilir. Fakat, bazı davranış bozukluğu altında farklı sebeplerin yatabileceğini gündeminize almalısınız. Köpek dostlarımızın daha sağlıklı ve konforlu bir yaşam koşulu olmasıa adına onları çok iyi tanımanız gerekiyor.

Minik patili dostlarımız biz insanların en yakın dostlarından bir tanesidir. Dostlarımızın iyi bir yaşam sürmelerini sağlayabilmek adına sağlılı bir davranış sergilemeleri çok önem arz eder. Fakat, bazı köpek dostlarımız belirli bir davranış sorunları gösterebilir. Bu davranış sorunları ise biz insanlar için rahatsız edici dereceye varabilir. En yaygın görülen davranış sorunlarına göz atalım istedik.

Davranış Sorunları

Hırlamak: Köpek dostlarımızın hırlamasının birçok ana nedeni olabilir, ancak en yaygın neden yalnız kalma korkusudur.

Agresif Davranışlar: Köpekler agresif olabilir ve diğer hayvanlarla veya insanlarla çatışma içinde bulunabilir. Bu davranışın nedeni genellikle korku, koruma veya sahiplerinin yanlış eğitimidir.

Ayrılık Kaygısı: Köpekler ayrılma anksiyetesi yaşayabilir ve bu durumda köpekler evde yalnız kaldıklarında agresif davranışlar sergileyebilir.

Bu davranış sorunlarının çözümü için, köpeklerin düzenli olarak eğitilmeleri ve sahiplerinin köpekleriyle iyi bir iletişim kurmaları önemlidir.

Çiğneme

En yaygın görülen davranış sorunlarından bir tanesidir. Çiğneme aslında her köpek dostumuz için doğal süreçtir. Fakat aşırı çiğneme ve çok hızlı bir şekilde davranış bozukluğuna da yol açabilmektedir. Özellikle çiğneme sebepleri arasında yavru dişlerinin değişmesi, yetersiz egzersiz, sıkılma, ayrılık kaygısı, merak gibi sebepler bulunur. 

Ayrılık Kaygısı

Ayrılık kaygısı ise köpek dostlarımızda en çok tartışılan konulardan birisidir. Ayrılık kaygıları genelde bir davranış bütünü olarak gerçekleşebilir. Aşırı çiğneme, havlama, evin içine tuvaletini yapma gibi davranışlardan bazılardır. Ayrılık kaygısı belirtisi hızlı bir şekilde fark edilebilir. Köpek dostlarımızın yalnız kalıp, eve geldiğinizde evde bulunan eşyaları parçalaması görülen en yaygın olanıdır.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar