MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde En Fazla Görülen Hastalıklar

25.05.2023 12:15:38

Sizler de bir köpek sahibi olarak, köpek dostlarımıza uğrayabilecek olan ve onların hayatlarını olumsuz yönde etkileyebilecek olan yaygın hastalıkların semptomlarını tanıyabilmek adına bu içeriği okuyabilirsiniz. Bu hastalıkları tanıyabilmek son derece önemlidir. Köpek dostlarımızda beliren ön tanılar, minik patili dostlarımızı tam zamanında veteriner hekiminize götürmenize yardımcı olabilir. Köpek dostlarımız için daima uzun ömürlü, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam adına belirtilen hastalık belirtilerini iyi tanıyabilmelisiniz. Köpek dostlarımız daima acil olarak veteriner hekim tarafından tedavi edilmesi gereklidir. İşte, sizin için derlediğimiz köpek dostlarımızda en fazla görülen hastalıklar...

Köpeklerde Şeker Hastalığı

Minik patili dostlarımızda görülen diyabet, insülin hormonu eksikliği ya da insüline ytetersiz cevabın sebep olduğu karmakarışık bir hastalık çeşididir. Can dostlarımızın sindirim sistemi, besinleri glikoz dahilinde olmak üzere oldukça fazla çeşitli bileşenlere bölmektedir. Bunun yanında hücrelerine ise insülin taşınır. Bir köpek dostumuzu düşünün, insülin üretmediği takdirde ya da insülini normal şekilde kullanamadığı vakit kan şekeri seviyesi daima artar. Sonuca bakacak olursak veteriner hekimler tarafından tedavi edilmediği sürece birçok hastalığa da kapı aralayacak cinsten bir durumdur. Bunun yanında köpek dostlarımızda hiperglisemi görülebilir.

Köpeklerde Bağırsak Parazitleri

Minik patili dostlarımızda görülen bağırsak parazitleri, can dostlarımızda en fazla görülen hastalık çeşitleri arasında yerini korumaktadır. Kancalı, yuvarlak ve kırbaç kurtlar gibi farklı oluşumlar ile görülür ve bağırsak parazitleri dostlarımızın dışkısından, kirlenmiş kürk ve pençelerin yalanması ile bulaşır. Köpek dostlarımızın bağırsaklarında görülen kurt oluşumu, köpek dostlarımızın beslenmesini direkt olarak etkiler. Ayrıca kusma ya da ishal gibi sorunları da beraberinde getiriyor. Köpek dostlarımızın bağırsak parazitlerine karşı dirençli olması için aşılanmasının şart olduğunu yinelemek istiyoruz.

Köpeklerde Parvovirüs

Köpek dostlarımızda parvovirüs ismi ile bilinen bu hastalık, hayatlarını çok ciddi ölçüde tehdit edebilecek virüs hastalığıdır. Bu hatsalık bulaşıcı bir virüstür. Parvo, köpek dostlarımızda hastointestinal sistemine saldırır. Bununla beraber belirtilerinde kusma, ateş, ağrı ve kanlı ishale sebep olabilir. Hijyen olmayan kirli ortamlarda kolayca yayılım gösterir.

Lütfen bu gibi hastalıkların belirtilerini detaylıca veteriner hekiminize sorun. Bununla birlikte herhangi bir semptom gördüğünüz takdirde derhal veteriner hekiminize danışın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar