MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kedi Mırlaması Hakkında Bilmeniz Gerekenler

24.05.2023 13:06:06

Siz koltuğa oturur oturmaz patili dostunuz kucağınıza gelir ve sevilmeyi talep eder. Sonra sevimli dostunuz, hoşuna gittiği için hafiften mırlamaya başlar. Elbette kediler, onu sevgimizle şımarttığımızda kendini iyi hissederler. Ancak bir kedinin mırlamaya başlamasının başka nedenleri de vardır.

Kedi mırlaması ne demek?

Kediler genellikle mırlamalarıyla memnuniyetlerini ifade ederler ve bize kendilerini güvende hissettiklerinin sinyalini verirler. Kediniz sevilirken mırıldanıyor, sevgiyle size sarılıyor ve minik patileriyle yerinde adım atıyorsa tam anlamıyla mutlu olduğundan emin olabilirsiniz. Bazı kediler de uyurken mırıldanırlar, bu da onların rahatladığını gösterir. Kedinin mırlaması başka duyguların da ifadesi olabilir. Bazı kediler korktuğunda veya incindiğinde mırıldanır. Kediler ayrıca mırıldanarak açlıklarını iletirler.

Kedilerin mırlamasının nedenleri çok çeşitlidir. Sevimli dostunuzun mutlu olup olmadığını anlamanız için olası mırlama nedenlerini listeledik.

Kedinizin mırlamasının nedenleri

  • Mutluluk göstergesi: Kucağınızda, sizin tarafınızdan sevgiyle okşanan kedinizin mırlaması ancak saf bir memnuniyet ifadesi olabilir.
  • Yemek zamanı: Bazı kediler için mırlamak açlığın bir işaretidir. Bu durumda, hafif uğultu genellikle bir "miyavlama" ile tamamlanır.
  • “İşte buradayım!”: Küçük kedi yavruları annelerine nerede olduklarını hafif bir mırıltı ile işaret ederler.
  • Ağrı ve Stres Düzenleme: Kediniz incindiğinde kendini sakinleştirmek için mırlayabilir.
  • Bir Tedavi Olarak Mırlamak: Araştırmacılar, bir kedinin mırlamasının kemik, eklem veya diğer yaraları daha hızlı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Mırıltı frekansı, bu tür rahatsızlıklar üzerinde olumlu etkisi olan titreşimlerin frekansına tam olarak karşılık gelir. Mırıltı, organlar ve kemikler üzerinde iyileştirici bir etkiye sahip olan kedinin tüm vücudunu titreştirir.

Mırlamanın iyileştirici etkisi

Kedilerimizin mırıldanmasıyla ilgili harika olan şey, biz insanlara da güvence ve memnuniyet iletmeleridir. Mırıldanma seslerinin insanlarda kendini iyi hissetme hormonunun salınmasına neden olduğu kanıtlanmıştır. Stresli bir günün ardından kendi kedisi tarafından sıcak bir şekilde karşılanan ve ardından kanepede birlikte rahat eden herkes bunu bilir. Sadece birkaç dakika sonra vücut gevşer ve kedilerimizin yatıştırıcı, ritmik mırlaması günlük hayatın endişelerini ve sıkıntılarını unutmamızı sağlar.

Kediler tam olarak nasıl mırlar?

Kedilerimizin güzel mırlamalarının nasıl meydana geldiğine dair araştırmalarda birçok hipotez vardır. Bazıları mırıltıyı gırtlaktaki kasların seğirmesine bağlar. Diğer araştırmacılar, mırlamanın, solunan havanın hyoid kemik üzerindeki sürtünmesinden kaynaklandığını varsaymaktadır. Bununla birlikte, bir şey açıktır: Kedi mırlamasının nedenleri ve arka planı tam olarak anlaşılmaktan çok uzaktır - bu da kedilerimizi daha da ilginç ve çekici kılar.

Ekstra ipuçları

Kedilerimizi tırmalamaktan ve onların mutlu mırıltılarını dinlemekten daha güzel bir şey var mı? Pek olası değil. İşte bu yüzden kedi mırlamasına doyamayanlar için birkaç ipucumuz var:

  • Kedilerde bile aşk, dillere destan mideden geçmez. En sevdiği yemeği açar açmaz, kedinizin ruh halinin nasıl daha iyiye doğru değiştiğini görebilirsiniz. Lezzetli menüden sonra bir okşama ile mırıldanma genellikle önceden programlanmıştır.
  • Kedinizi gerçekten şımartmak ve çok özel mırlama anları yaşamak istiyorsanız rahatlatıcı bir kedi masajı öneririz.
  • Özellikle soğuk mevsimde, sıcaklık derin bir rahatlama sağlar ve kedinizin mırlamasına neden olur. Kendinizi ve kedinizi sevgiyle sarabileceğiniz sıcak, yumuşak bir battaniye ile daha da rahat hale gelir.

Kediler ne zaman mırlamaya başlar?

Kediler doğuştan mırlayabilir. Annelerinden emzirirken, mırıldanarak ve emerek süt üretimini uyarırlar. Sevildiğinde mırlamak yavaş yavaş bireysel olarak gelişecektir. Bulunan veya zor bir yavrulama dönemi geçiren yavru kedilerin size tamamen güvenmeleri ve onları okşadığınızda mırlamaya başlamaları birkaç aya ihtiyaç duyabilir.

Ya kedi hiç mırlamıyorsa?

Bu mutlaka kedinin mutsuz olduğu anlamına gelmez. Örneğin, ses tellerindeki bir kusur, kedinizin mırıldanamamasından sorumlu olabilir. İnsanlar gibi, her kedinin de kendi iletişim yolu vardır. Şuna dikkat edin: Kediniz yavaşça bacaklarını okşuyor mu? Size kedi öpücüğü veriyor mu? Bu tür davranışlar, eğer isteksizse veya bunu mırlayarak ifade edemiyorsa, kedinizin sevgisinin belirtileridir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar