MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Distemper İçin Uygun Tedavi Nedir?

10.12.2021 20:50:13

UYARI: Lütfen her şeyden önce bu tür hastalık yazılarının yalnızca bir bilgilendirmeden ibaret olduğunu ve en iyi teşhis ve tedavi yönteminin veteriner hekiminiz tarafından yapılacağını, özellikle distemper gibi hastalıkların evde özel bir tedavi yöntemi olmadığını unutmayın.

Distemper özellikle köpekleri ve etobur hayvanları etkileyen ciddi bir hastalıktır. Canine Distemper Virus (İngilizce'den Canine distemper virüsü – CDV) olarak bilinen Paramyxoviridae familyasından bir virüs tarafından enfekte olmasıyla bulaşır. Distemper için uygun tedavi veteriner tarafından belirlenir.

Genel olarak hastalık, hayvanın vücudunun çeşitli organlarını etkileyerek ateş, göz ve burun akıntısı, öksürük, ishal ve hatta kasılmalar gibi semptomlara neden olur.

Bulaşma, hem diğer enfekte hayvanlara yakınlık yoluyla hem de kontamine bir ortamla temas yoluyla bulaşır. Göz salgıları, tükürük, idrar, kan veya dışkı ile temas yoluyla bulaşma olur.

Distemper tedavisi nedir?

Ne yazık ki, şu anda distemper virüsüyle savaşmak için özel bir çare yok. Genel olarak tedavi, hastalığın semptomlarına ve bakteriyel enfeksiyonlar gibi aynı anda ortaya çıkabilecek diğer enfeksiyonlara özen gösterilmesinden oluşan spesifik destekleyici uygulamalardan oluşur.

Böylece amaç, hastalığın semptomlarını hafifletmek ve bağışıklığı uyarmaktır. Böylece bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşması sağlanır. Bunun için antibiyotikler (pnömoni ve gastroenterit gibi olası ikincil bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için), bağışıklık sistemini güçlendirmek için vitamin takviyeleri (A ve B vitamini gibi), virüsün aktivitesini azaltmak için antiviraller gibi bazı ilaçlar kullanılabilir.

CDV ile enfekte köpeklerde kusma ve ishal olabileceğinden, sıvı replasmanı için sıvı tedavisi ve dehidrasyonun düzeltilmesi gibi başka tedaviler gerekli olabilir.

Spesifik olarak, bu ilaçların semptomları azaltmaya yardımcı olmak için nasıl kullanılabileceğini anlayın:

Antibiyotikler

Antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılan ilaçlardır. Köpekte distemper gibi virüslerle savaşmada etkili olmamasına rağmen, bu ilaç sınıfının evcil hayvanlarda ikincil enfeksiyonları tedavi ettiği belirtilmektedir.

Distemper gibi viral hastalıklar, enfekte hayvanların bağışıklık sistemini etkileyerek onları bakteriyel enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirir.

Antiemetikler

Antiemetikler, distemper'de yaygın olan bulantı ve kusma semptomlarını önlemek ve bunlarla mücadele etmek için kullanılan ilaçlardır. Ayrıca, antibiyotik kullanımı bu semptomları şiddetlendirebilir.

Antikonvülzanlar

Konvülsiyonlar, istemsiz ve kontrol edilemeyen hareketler, hastalığın nörolojik aşamasında ve evcil hayvanın sağlığını ciddi şekilde etkileyebilecek durumlarda kullanılır.

Bu nedenle tedavi sırasında gerektiğinde antikonvülsan ilaçlar yani nöbetleri önleyici ve tedavi edici ilaçlar kullanılır.

Ateş düşürücüler ve analjezikler

Ateş düşürücü ilaçlar köpeklerde ateşi kontrol etmeye yardımcı olur. Analjezikler ağrı azaltan ilaçlardır. Ancak, veteriner hekiminize danışmadan asla ama asla bir şey kullanmayın!

Besin takviyeleri

Evcil hayvanın bağışıklık sistemini güçlendirmek ve onu virüsle savaşmaya teşvik etmek için bazı besin takviyeleri verilebilir. Besinler (vitaminler, mineraller, amino asitler vb.) beslenmesini tamamlamayı, evcil hayvanın sağlığını güçlendirmeye yardımcı olmayı amaçlar. Tüm bu besin kaynaklarını veteriner hekiminize danışmadan yedirmeyin.

Hiperimmün serum

Hiperimmün serum, bazı virüs türlerine karşı spesifik antikorlara sahip biyolojik bir üründür ve distemper tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Bu konuda size en iyi veteriner hekiminiz yardımcı olacaktır.

Bağışıklık sisteminin antikor üretmesi için zamanı beklemeden virüsle hızlı bir şekilde savaşmak için bu türde vakalarda kullanılır.

Genellikle hastalık henüz nörolojik fazını geliştirmemiş, yani henüz nöbet, lokomotor güçlüğü vb. olmadığında kullanılırlar. Evcil hayvana uygulandığında, maddede bulunan antikorlar, virüsü nötralize etme, hastalıkla savaşmaya yardımcı olma yeteneğine sahiptir. Bununla birlikte, hiperimmün serum kullanımı 10 günden fazla koruma sağlamaz. Bu da profilaktik bir yöntem olarak kullanımını imkânsız hale getirir.

Antiviraller

Antiviraller, belirli virüslere doğrudan etki eden ilaçlardır ve nadir ilaçlar olmasına rağmen, şu anda bu tür ilaçların etki ettiği bazı hastalıklar vardır.

Distemper hastalığını tedavi etmek için hala spesifik bir antiviral yoktur. Bununla birlikte, son araştırmalar, insanlarda Hepatit C tedavisi için kullanılan bir antiviral olan Ribavirin'in kullanımıyla umut verici sonuçlar olduğunu göstermektedir.

Bamyanın köpek hastalığını iyileştirdiği doğru mu?

Son yıllarda, köpek distemperli köpeklere bamya suyu vermenin hastalığı iyileştireceği haberi internette popüler hale geldi.

Bugüne kadar, distemper tedavisinde bamyanın etkinliğini kanıtlayan HİÇBİR bilimsel çalışma olmadığını vurgulamak önemlidir.

Distemper'in ciddi bir hastalık olduğunu ve erken teşhis edilip tedavi edilmezse ölümcül olabileceğini hatırlamakta fayda var. Bu nedenle, hayvanın bakımı için en iyi ilaç seçeneklerini ve ideal tedavileri önerecek olan bir veteriner hekimdir.

Sadece veteriner distemper için en iyi tedaviyi ve çareyi reçete size önerebilir.

Distemper tedavisi için evde tedavi yöntemi maalesef YOKTUR!

Hastalığı tedavi ettiği düşüncesiyle popüler hale gelen bamya gibi yiyecekler, aslında tedavi sayılmaz. Evcil hayvana güvenli bir şekilde bakmak için en iyi terapötik kaynakları önerecek bir veterinere danışmak gerekir.

Hem distemper hem de parvovirüs, köpekleri etkileyebilen ve hala onlarla savaşmak için özel tedavisi olmayan ciddi viral hastalıklardır. Sorunu tedavi edecek belirli bir ilaç olmasa bile, doğru bakım ile, özellikle sorun erken tespit edilip tedavi edilirse, evcil hayvanın iyileşme şansı vardır.

Bu nedenle, evcil hayvanınızın distemper veya parvovirüs geliştirmesini önlemenin en iyi yolu, veteriner bakımında bulunan aşılarla onu önlemektir. Bu nedenle, aşı kartınızı daima güncel tutarak evcil hayvanınızı rutin veterinerlik randevularına götürün. Böylece sizinle güzel anları paylaşmak için kaliteli bir yaşam ve çok daha iyi bir sağlığa sahip olacaktır!

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar