MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Diş Eti Hastalıkları ve Belirtileri

22.10.2021 11:32:28

Köpeklerde Diş Eti Hastalıkları ve Belirtileri

Köpeklerde diş eti hastalıkları dişi destekleyen yapıyı güçsüzleştirir ve zamanla yok eder. Diş etinde aşınma, ağız kokusu, kemik hasarı ve kronik ağrı gibi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bu nedenle köpeğimizin diş ve diş eti bakımlarını düzenli periyodlarla yaptırmanız faydalı olacaktır.

Köpeklerde Diş Eti Hastalığı Nedir?

Köpeklerde görülen periodontitis, ağızda ortaya çıkan bir bakteri enfeksiyonudur. Önce tartar oluşumu gözlemlenir ardından diş etleri iltihaplanmaya başlar. Bu durumun sonucunda aşırı tartar birikmesiyle başlayan süreç, kemiklerin aşınmasına veya diş kaybına yol açabilmektedir. Bu noktada diş eti hastalığı kendini göstermeye başlamış demektir.

  • Köpeklerde Diş Eti Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
  • Hastalığın ilk belirtisi ağız kokusuyla başlar.
  • Diş etleri şişmiş veya kızarmış olabilir.
  • Dişlerinde sararma ve kararmalar görülebilir.
  • Köpeğinizin iştahı kapanmış ve çiğnerken zorluk yaşıyor olabilir.

Yukarıdaki belirtiler bu kadarıyla da sınırlı değildir. Köpeklerde diş eti hastalığı kalp, böbrek ve karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini arttırır. Köpeğiniz için gereken hijyen önlemlerini alırsanız eğer tüm bu hastalıklar önlenebilmektedir.

Erken Teşhis

Olabildiğince köpeğinizin vücudunu sık sık inceleyin. Herhangi bir yara veya iltihap oluşumunda ilaç kullanmaya başladığınız gibi köpeğinizin ağızının içine de bakmaya özen gösterin. Unutmayın ki hayatlarının tamamında diş ve diş eti onlar için mühim bir konumdadır. Doğabilecek problemleri erkenden fark edip önlem alabilirsiniz.

Diş Eti Hastalığı Tedavisi

Diş etlerindeki şişliği ve biriken tartarı tespit etmek için kısa bir muayene yeterli olacaktır. Veterineriniz köpeğinizin diş etlerinde bir problem olduğunu düşünüyorsa, dişleri için bir tedavi önerecektir. Gerekiyorsa anestezi uygulayarak köpeğinizin diş ve diş etlerini ayrıntılı bir şekilde inceleyerek temizleyecektir.

Önlem Alın

Diş eti hastalığının iyileşmesi zordur bu sebeple köpeğinizin diş sağlığını korumak için ağız hijyenine dikkat edilmesi gerekmektedir. Köpeklerin dişlerinin temizlenmesi için onlara özel fırçalar ve macunlar tercih edebilirsiniz. Ayrıca diş sağlığını destekleyen vitamin ve mineral bakımından zengin olan mamaları dostlarımız için tercih etmeliyiz. Bu noktada çiğnenebilir kemikler ve köpek diş bakım oyuncaklarının da unutulmaması gerekir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar