MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Diş Bakımı

8.11.2019 12:11:23

Köpeklerin dişlerinin düzen olarak fırçalanması onların sağlığını koruması ve uzun bir yaşam sürmesi adına oldukça önemlidir. Birçok pet sahibi kişisel bakımı tüylerin taranması şeklinde düşünüp, ağız ve diş sağlığına dikkat etmemektedir. Bu konuda hassas olunması taktirde, ağız ve diş sağlığına bağlı olarak bakterilerinde yayılmasının önüne geçebilirsiniz.

Köpeklerin dişleri, doğası gereği insanlara göre oldukça dayanıklı ve güçlüdür. Böyle olması gerekli bakım ve temizliğinin atlanmasına sebep gösterilmemelidir. Dişlerin sararmasını, tartar ve çürük oluşumunu engellemek için, köpekler için üretilmiş ağız ve diş bakım ürünlerini kullanmalıyız. Evcil dostlarımız birçok ihtiyacını kendileri görebilmelerine rağmen bu tip istisnai şeylerde sahiplerinin desteğine kesinlikle muhtaçtır.

Köpek Diş Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaş mama tüketimini azaltmalı ve kuru mama öncelikli beslenme biçimini tercih etmelisiniz. Çünkü yaş mamalarda ağızda tartar, hassas dişlere sahip köpeklerde çürük gelişimini hızlandırabilir. Ağız, çene ve dişlerin güçlenip, sağlıklı kalması için ağız ve diş oyuncaklarını, köpeğinizin önünden eksik etmemelisiniz. Bu hem onun oyun ihtiyacını gidermede, kendi kendine eğlenmesinde yardımcı olacaktır. Belli aralıklarda ağız, diş ve diş etlerini kontrol edin. Rutin bakım yapmanız halinde bile genetik olarak problemlerden dolayı sağlık sıkıntıları çıkması olasıdır. Erken teşhis her zaman hayat kurtarır unutmayın. Sallanan dişler, sağlıksız görünen ve çekilmiş diş etleri, ağız kokusu bir probleme işarettir. Vakit kaybetmeden profesyonel destek almaya çalışın.

Köpeğinizin ırkına ve yaşına göre köpek ödül kemik ve çubukları da rutin bakımlarınız içerisinde bulundurabileceğiniz ürünlerdir. Yağ oranı düşük olmakla birlikte, ağız ve diş bakımının gerçekleştirilmesinde takviye gıda görevini üstlenir. Tatlandırıcı, boya ve kimyasal maddeleri içeriğinde bulundurmaz. Diş ve çene gelişiminde pozitif rolü yüksektir. Marketimizde bulunan Köpek Ödül ve Kemik ürünlerine buradan göz atabilirsiniz.

Köpekler İçin Diş Macunu Fırça Seçimi ve Fırçalama

Köpeğinizin yediği yiyecekler, rutin fırçalanmaması halinde birikerek plağa ve sertleşerek tartar oluşmasına neden olur. Diş eti iltihabı, şişme ve çekilme görülebilir. Diş hastalıkları tedavi edilmediği taktirde köpeğinizin iştahı yemek yeme şevki ve enerjisi azalabilir. Bizle için kullanılan diş macunu ve fırçalar onlar için uygun değildir. Başlangıçta yavru iken alıştırma sürecine giriyorsanız, parmağınızın ucuna süreceğiniz köpek diş macunu ile onu ürkütmeden yavaşça başlayabilirsiniz. İlk başlarda çok ürkeceği ve bu işlem ile ilk kez karşılaşacağı için kaçması ve havlaması normaldir. Gerektiği taktirde diş fırçasını elinizle ya da farklı bir şeyle gizleyerek oyun oynuyormuş gibi yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Bebek ve çocuklar için üretilmiş olan diş macunları bile onlar için zararlıdır. Bizle dişimizi fırçalarken tükürme işlemini gerçekleştirirken, köpekler hepsini yutmak zorundadır. Bu sebeple onlara uygun olan içeriğe sahip köpek diş macunu tercih etmeniz oldukça elzem bir durumdur. Köpeğinizin dişlerinde biriken ve daha sonra bakterilerin çoğalmasını engellemek adına özel içerikli bu ürünleri iyi araştırıp en uygun olanı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Ne Zaman Veterinere Gitmeliyim?

Yemek ve mama kaynaklı olmadığı halde, geçmeyen ağız kokusu

Ağız içerisinde oluşan yara ve şişlik

Yemek yemesinde ve çiğnemesinde görülen farklılıklar

Eksik, kırık ve sallanan dişler

Kanayan diş etleri

Aşırı halsizlik ve depresyon

Diş üzerinde kahvemsi ve sarımtırak tartar

Normalin üzerindeki ağız, salya akıntısı
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar