MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Dişi Kedilerde Kızgınlık Dönemi

9.11.2019 09:36:25

Dişi kedilerde kızgınlık, 7-8 aydan sonra başlamakta olup nadir de olsa bu süreden önce olduğu da görülebilir. Bu süreç çiftleştirilmediği ya da kısırlaştırılmadığı sürece senede 3 defa devam eder. Bu dönemde, normalden daha fazla ilgi ve sevgi isterler. Özellikle geceleri olmak üzere, saatlerce yüksek sesle miyavlayabilirler. Sıkça miyavlamanın yanında, eş bulmak amacıyla koku bırakıp sürtünerek, yerlerde yuvarlanabilir.

Kızgınlık dönemlerinde dişi kedilerin evden kaçma girişimi olasıdır. Bu dönemlerde ekstra güvenlik alarak balkon ve pencereler konusunda dikkatli olmamız gerekir. Dışarı çıkması ve herhangi bir kaza olmaması halinde ise kedinizi bulduğunuzda, kediniz hamile kalmış olabilir.

Kızgınlığa Giren Dişi Kedi Nasıl Sakinleştirilir?

Doğaları gereği her canlı doğma, büyüme ve üreme evrelerinden geçmekte. Eğer dişi kedinizin doğum yapmasını istemiyor ve yeni yavru kedilere bakabileceğinizi düşünmüyorsanız en garanti çözüm, kedinizin, zamanı gelince kısırlaştırılması olmalıdır.

Onunla Oyun Oynamak

Kedinizin gündüz uyuyup, akşam uyanık kalmasına izin vermeyin. Sürekli oyunlar oynayıp, iyice yorgun düşene kadar sevdiği tüm oyuncaklar ile sırayla onu oyalayın. Tüm enerjisini gece atıp yorgun düşmesini sağlamak hem mahallenin hem de sizin gece rahat bir uyku çekmesi için oldukça faydalı olacaktır.

Gece Yorgun Düştükten Sonra Besleyin

Gündüz uyuyup, yemek yiyip karnı doyan kedi illaki gece hem kendine hem size huzur vermeyecektir. Eğer çalışıyorsanız akşam ya da evdeyseniz daha önce önüne mama koymayın. İyice oynayıp, yorduktan sonra gece mama kabını doldurun. Yemek yiyip, güzel bir uyku çeken kedi en azından sabaha kadar sakin kalacaktır.

Kedileri Rahatlatan Müzikler

Kesin bir sonucu ya da bilimsel bir çalışması olmamakla birlikte, klasik müzikler ya da Youtube üzerinde bunla alakalı uzun müzik setleri bulunmakta. Birçok kedi sahibi bu konuda başarılı sonuçlar aldı. Dişi ya da erkek fark etmeksizin kedinizi sakinleştirmeye müzik yoluyla geçici süre de olsa çabalayabilirsiniz.

Kedi Sakinleştirici İlaçlar

Veteriner kontrolünde kullanılması gereken bu ilaçlar, genelde bitkisel içerikli olup, kedinizin kısa bir süre sakinleşmesine ve uyuklamasına yardımcı olmaktadır. Yanlış doz kullanımı ya da bilinçsizce ilaç seçimi “Allah Korusun” kötü sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Hormon Hapı veya İğnesi

 Bu kesinlikle kısırlaştırma işlemini gerçekleştiremiyorsanız son başvurmanız gereken yöntemdir. Dostumuzun hormonsal yapısına zarar verdiği gibi psikolojisini de alt üst edebilir. Veteriner kontrolü olmadan bu yönteme kesinlikle başvurulmamalıdır. Bazı durumlarda kısırlaştırma işlemi öncesi kullanılması gerekebilir. Tamamen veterinerin tavsiyelerine uyup, kısırlaştırma randevusunu almanız, hem aile bireyleri hem de evcil dostumuz için en temiz çıkış yolu olacaktır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar