MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Dirsek Displazisi Hastalığı Nedir?

7.07.2021 10:14:12

Genç köpeğinizin ön bacağının topalladığını fark ederseniz, bunun nedeni dirsek displazisi adı verilen bir durum olabilir. Bu iskelet durumu tedavi edilebilir olsa da, tüylü arkadaşınızı kısa sürede patilerine kavuşturabilmeniz için bunu anlamak ve tanımak önemlidir.

Dirsek Displazisi Nedir?

Genç bir köpeğin ön ayağındaki topallığın en yaygın nedenlerinden biri dirsek displazisi adı verilen bir durumdur. Köpeğin dirseğindeki iskelet büyüme anormalliklerinden kaynaklanır. Köpek büyüdükçe ve olgunlaştıkça, durum kötüleşir ve eklemde malformasyona ve hatta dejenerasyona yol açar. Ne yazık ki, eklem zamanla ne kadar dejenere olursa, eklem köpek için o kadar acı verici olabilir. Dirsek displazisi, Labrador avcıları, golden retrieverler, Alman çoban köpekleri, rottweiler, Newfoundlands, sakallı collies, chow chows ve Bernese dağ köpekleri gibi büyük ve dev cins köpeklerde daha sık görülür.

Dirsek Displazisi Nasıl Teşhis Edilir?

Veterineriniz, fiziksel muayene ve köpeğinizin yürüyüşünün gözlemlerini ve radyografilerini (x-ışınları) içeren derinlemesine ortopedik muayene ile birlikte bir öykü alacaktır. Radyografiler eklemi daha iyi görselleştirmeye, açık büyüme plakalarını, konformasyonel anormallikleri ve tahrişe neden olabilecek herhangi bir kemik parçasını kontrol etmeye yardımcı olacaktır. Radyografiler şüpheliyse, veterineriniz onları yorumlanması için bir veteriner radyoloğuna göndermek isteyebilir. Veteriner radyolog, radyografi okumada (ultrason, MRI ve CT taramaları gibi diğer görüntülere ek olarak) kurul sertifikasına sahip olan ve dirsek displazisinin neden olduğu eklem boşluğundaki daha ince değişiklikleri daha iyi görebilecek kişidir. Kesin tanı için bazen daha ileri testler gerekebilir. Bu, eklem boşluğundan bir sıvı örneğini aspire etmek için bir MRI almayı veya bir iğne ve şırınga kullanmayı içerebilir. Elde edilen eklem sıvısı daha sonra köpeğinizi daha da karmaşık hale getirebilecek iltihaplanma veya enfeksiyon açısından test edilebilir.

Tedavi

Tedavi seçenekleri, köpeğinizin durumunun ne kadar şiddetli olduğuna bağlıdır. Dirsek displazisi hafif ise, konservatif tıbbi seçenekler sunulabilir. Köpeğinizin durumu daha şiddetliyse, bazı cerrahi seçenekler vardır. En yaygın cerrahi yöntem, eklem boşluğuna girmek ve gevşek kanatçıkları veya kıkırdak veya kemik parçalarını temizlemek için bir fiberoptik skop (artroskopi olarak adlandırılır) kullanmaktır. Nadir durumlarda, kurul onaylı bir cerrah artroskopik yerine açık eklem yaklaşımını tercih edebilir.

Semptomların yönetimi, steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar yoluyla da gerçekleştirilebilir. Glukozamin/kondroitin (Dasuquin, Cosequin, Vetri-Flex, Glycoflex) gibi eklem takviyeleri ve esansiyel yağ asidi takviyeleri de eklemi yağlamaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Soğuk terapi lazeri gibi bütünleştirici tedaviler de ağrı ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar