MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğiniz İnsan Yıllarında Kaç Yaşında?

7.07.2021 11:58:26

Bir köpek yılının yedi insan yılına eşit olduğunu söylemek, bir köpeğin yaşını bir insanınkiyle karşılaştırmanın çok basit bir yoludur. Bu modası geçmiş ancak popüler hesaplama, 20. yüzyılın ortalarından beri var. Ama ne yazık ki köpek yıllarını insan yıllarına çevirmek o kadar basit değil. Bu yedi insan bir yaş hesaplaması, köpeklerin insanlardan çok daha hızlı yaşlandığını anlamalarına yardımcı olmakta iyidir. Bir köpeğin bir insana kıyasla kaç yaşında olduğunu kabaca anlayarak, köpek sahipleri köpeklerine mümkün olan en iyi bakımı sağlayabilirler.

Yaş ve Köpek Boyu

Farklı boyutlardaki köpekler farklı oranlarda yaşlanır ve bir köpek daha büyük ve daha yaşlıysa yaşlanma oranı artar. Chihuahua gibi küçük cins köpekler tipik olarak daha yavaş yaşlanırken, Büyük Danimarkalılar gibi dev cins köpekler diğer boyutlardaki köpeklere kıyasla daha hızlı yaşlanır. Bu temelde, köpeğiniz büyüdüğünde ne kadar büyükse, vücudunun o kadar hızlı yaşlandığı anlamına gelir. Daha büyük cins köpekler genellikle küçük ila orta boy köpekler kadar uzun yaşamazlar, ancak her zaman istisnalar vardır.

Doğumdan Altı Aylığa Kadar Yavru Köpekler

Herhangi bir büyüklükteki bir köpeğin yaşamın ilk altı ayındaki gelişimi benzerdir. Gözler ve kulaklar açılacak, süt dişleri çıkacak ve köpeğiniz annesinden katı köpek maması yemesi için sütten kesilecektir. Kemiklerdeki büyüme plakaları hala açık olacaktır, bu da köpeğinizin hayatının bu döneminde hala büyüdüğü anlamına gelir.

Altı Aydan Üç Yaşına Kadar Yavru Köpekler

Köpekler, tam yetişkin, yetişkin boylarına farklı zamanlarda ulaşırlar genellikle 10 ay ile 18 ay arasında, daha küçük bireyler daha büyük bireylerden daha önce dönüm noktasına ulaşır. Kemiklerdeki büyüme plakaları kapanacak, süt dişleri dökülecek ve yetişkin dişleri çıkacak, tüy değişiklikleri meydana gelebilir ve yavru köpeğiniz yetişkin bir köpek olacaktır. Köpek maması, köpeğinizin büyümesini tamamladıktan sonra genellikle yetişkin mamasına geçilir.

Bir köpeğin yaşamının ilk yılı, bir insan için 14 ila 18 yıl arasında bir zamana denk gelir, bu nedenle büyük değişiklikler meydana gelir. İki yaşına gelindiğinde, köpeklerin çoğu, yirmili yaşlarının ortalarında, insan yaşı olarak kabul edilebilir.

Üç ila Altı Yaşındaki Köpekler

Üç ila altı yaş arasında, köpeklerin çoğu, her insan yılı yaklaşık dört köpek yılına karşılık gelen, boyutundan bağımsız olarak oldukça sabit bir oranda yaşlanır. Yani, üç yaşındaki bir köpek yirmili yaşlarının sonlarında, dört yaşındaki bir köpek otuzlu yaşlarının başında ve beş yaşındaki bir köpek otuzlu yaşlarının ortalarındadır.

Yaşlı Köpekler

Yaşlı bir köpeğin yaş aralıkları, köpeğin büyüklüğüne bağlı olarak değişecektir, ancak kıdemli köpeklerin tipik olarak yedi yaşın üzerinde olduğu düşünülmektedir. Dev köpekler olsa da, beş yaşında genç olarak kabul edilebilir. Altı yaşından başlayarak, köpeğinizin kronolojik yaşını küçük cins bir köpek ise 5,5, orta cins bir köpek ise 6, büyük bir cins köpek ise 6,5 ve 7,5 ile çarparak insanda kaç yaşında olduğunu belirleyin. Eğer dev bir cins köpek iseler.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar