MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Davranış Problemleri: Saklanma ve Saklama

22.09.2020 10:57:21

Köpeklerin davranışları bazı problemleri bize gösterirken kimi zaman oyun amaçlı da olabiliyor. Hastalık, dış etkenler ya da psikolojik olarak sorunlar yaşayabileceği gibi bizler sahipleri olarak en kötü senaryoyu düşünüp ona göre dikkatli olmalıyız. Köpekler, kedilerin aksine çok daha evcil ve insancıl davranışlar sergilemekte olup, fazlasıyla sosyal hayvanlardır. Saklanıyorsa ya da bazı eşyalarını saklama eğilimi gösteriyorsa onu göz hapsine almalı, bir sorun olup olmadığı konusunda emin olmalıyız. Genel olarak köpeklerde saklama ya da saklanma davranışı görülmesinin temel sebeplerini aşağıdaki başlıklar altında sıralayabiliriz.

Korku ve Stres Faktörü

Köpeklerin korkmasına sebep olabilecek birçok neden gösterilebilir. Dışarıdaki sizden kaynaklı olmayan sesler gibi fırtına ve yıldırım gibi havasal olaylar da onun ürkmesine neden olabilmektedir. Kendisini bulunduğu ortamda güvensiz hisseden köpeklerde kendilerini güven altına almak adına saklanma eğilim gösterebilmektedirler. Korku ve stres durumuna karşı kendisini güvende hissetmesi adına ona gerekli yaklaşımı yapmalısınız. Sevginizi ve ilginizi eksik etmeden bir parça köpek ödül maması vererek üzerindeki gerginliği alabilirsiniz. Ayrıca ilgisini farklı şeylere çekerek belki de bu tip anlarda onla oyunlar oynayabilirsiniz. Zamanla sese olan korkusu ve stresi azalarak buna karşı alışkanlık kazanacaktır.

Hastalık Yaşıyor Olması

Evcil dostunuzun saklanma davranışı dışında hareketlerini gözlemleyin. Halsizlik, iştah kaybı çok sevdiği şeylere hevessiz hareket ediyorsa size gerekli sinyali vermiş olabilir. Bu tip durumlara ek olarak sık sık saklanıyor ve sessiz bir köşede yatıyorsa herhangi bir hastalığı olabilir. Sağlık kontrolü ve veteriner hekiminizin tavsiyeleri doğrultusunda cidden bundan dolayı saklanma eğiliminde olup olmadığını ve tedavisi bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Dinlenme İhtiyaçları

Köpekler için rahatça uyuyabilecekleri sessiz güvenli bir ortam ev olsa dahi şarttır. Genetik olarak doğada da bu tip konumlandırmayla dinlenirler ve uyurlar. Genelde kapalı ışık almaya bir köşe onların uyuması için idealdir. Tedirginlik yaşamadıkları köşelere gitmeleri ya da saklanmaları her zaman davranış problemi olarak adlandırılmamladır. Bu onlarda kalıtsal olarak gelen bir hareket olup, diğer avcı ve yırtıcılardan kaçınma isteği olarak da görülebilir. Evcil hayvan olmaları, insanlarla iç içe olmaları böyle bir sorun olmadığını bariz şekilde gösterse de bu huyları bulunan köpeklerin eğer gün içerisinde farklı sorun teşkil edebilecek hareketleri yoksa rahatsız edilmemelidirler.

Oyuncak ve Değerli Eşyalarını Saklama

Köpekler çok yakın bağ kurdukları kendi eşyaları da sizin eşyalarınız olsun hem saklar hem de saklanabilir. Doğal yaşamda besinlerini diğer rakip köpekler ya da avcılar bulamasın diye içgüdüsel olarak bu hareketi gerçekleştirirler. Bu konuda çok da üzerine gitmeniz gerek yok! Bunu bir oyun olarak görerek kimi zaman onunla vakit geçirerek eğlencenize bakın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar