MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Neden Herşeyi Koklama İhtiyacı Hisseder?

21.09.2020 13:08:47

Köpekler çılgınlar gibi bildiği ya da bilmediği her şeyi koklaması mutlaka herkesin dikkatini çekmiştir. Sizi dahi birkaç saat görmedikten sonra yan yana gelince sanki ilk defa görüşüyormuşsunuz gibi dakikalarca koklayabilir. Köpeklerin bu koklama arzusu ve yeteneği belki de bizim tahminlerimizin çok ötesinde. Bunu kullanma sebepleri, etraflarındaki olan bitenler konusunda bilgi toplamalarına yardımcı oluyor.

İnsanların koklama gücü köpeklerin yanına bile yaklaşmamaktadır. Araştırmalara göre köpeklerin 300 milyona yakın koku alabilme reseptörleri varken insanlarda bu rakam sadece 6 milyondur. Kapasiteleri oldukça üstün olan köpeklerin üstün koku yetenekleri sayesinde birçok eksik kalan yanlarını bu şekilde telafi edebilmektedirler. Onlar için iyi ya da kötü bir koku hafızası bulunmamaktadır. Onlar karşılarındaki nesneyi tanımak için koklayabilir ve yalayabilirler.

Köpekler Neden Sürekli Bir şeyleri Koklar?

Bu durum farklı bir köpekle karşılıklı olarak gerçekleşiyor ise birbirlerini tanıma amaçlıdır. Onlar hakkında alacakları tavır ve davranışlar bu giriş tanışmasından sonra şekillenir. Dost ya da birbirlerine tehlike arz edip etmediklerini ancak koku reseptörlerini kullanarak analiz edebilirler.

Bizden 40 kat daha fazla koku alabildikleri düşünüldüğünde evin etrafını koklayarak kimlerin dolaştığını çok rahat anlayabilirler. İnsanların mutlu ya da mutsuz olduklarını, kötü niyetli olup olmadıklarını da koklayarak hissettiklerine dair güçlü kanıtlar vardır. Koku hafızaları da oldukça iyidir. Köpeklerim yaşamları boyunca en sık kullandıkları duyu organlarının burunları olduğu düşünüldüğünde, neden narkotik ya da polislerin bu hayvanları ekiplerinin bir parçası olarak tercih ettiğini anlayabilirsiniz.

İnsanlara belki de tiksindirici gelen şeyleri dahi koklamaktan çekinmeyen köpeklerin bu durum bilgi toplayabilmesine yardımcı olur. Örnek vermek gerekirse iki farklı köpeğin yan yana geldiklerinde kuyruk altları ve popolarını kokladığına defalarca kez şahit olmuşsunuzdur. Anal keselerde bulunan salgılar karşıdaki köpeğin neredeyse son günlerde yediği besine kadar anlayabilmelerini sağlayacak salgılar bekletir. Karşıdaki köpeğin duygusal durumuna kadar bilgileri toplayarak öğrenebilir.

Birbirlerini kokladıkları o an ruh hallerine bağlı olarak zararlı ya da tehlikeli olup olmadıklarını, güven ortamının oluşup oluşamayacağı dair karşılıklı mesajlarını işleyerek beyinde bir sonuca ulaşırlar. Köpekler koklama hareketine giriştiklerine onları çekiştirip, bundan mahrum etmeye çalışmayın. Başka bir köpeğin bıraktığı mesajı okumaya çalıştıkları gibi o bölgede yaşamakta olan başka hayvanların kokusunu alarak o bölgenin güvenli olup, olmadıklarını anlamaya çalışıyor olabilirler. Köpekler evcil oldukları kadar içgüdüleriyle hareket eden, meraklı ve keşfetmeye meraklı canlılardır. Bizler gibi karşıdaki tanımak adına tokalaşmak ya da konuşmak gibi bir ritüelleri yoktur. Doğal olarak içlerinden geldiği gibi tanıma metotları bu şekildedir.

 

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar