MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Aşırı Zayıflık Nedenleri Ve Belirtileri

18.03.2022 10:22:12

 

Köpeklerde Aşırı Zayıflık

Köpeklerimizde aşırı ve hızlı bir şekilde kilo kaybı yaşanması ciddi sağlık sorunlarının belirtileri olabilir. Köpeklerimizin kilosu, yaşı, ırkı, kısırlaştırılması, beslenmesi, sağlık gibi pek çok nedenle doğrudan alakası olabilmektedir. Köpeklerin tüm hayatları boyunca kilo durumu sürekli değişiklik gösterebilir. Ancak köpeklerde ani kilo kayıpları, zayıflama fark ediliyorsa ciddi bir sağlık sorunuyla karşılaşıyor olabiliriz. Köpeklerde ani kilo kaybı bazen çok ciddi olmayan yaşam faktörlerinden kaynaklanıyor olabilir. Bu sebepten dolayı eğer köpeğimiz ani bir şekilde oldukça fazla kilo kaybı yaşıyorsa vakit kaybetmeden veteriner hekime danışmamız gerekmektedir.

Köpeklerde Sindirim Sorunları

Kilo kaybı yaşayan köpeklerimizin bir bölümü sindirim sorunları yaşamaktadır. Bu tarz durumlarda kio kaybının yanında ishal, kabızlık, kusma, uyuşukluk gibi sorunlar görülebilir. Sindirim sorunu yaşayan köpekler iştahını da büyük bir oranda etkileyebilir. Köpeğiniz iştahsız olabilir. Bu sorunla birlikte pek çok yan etki ile birlikte köpeğiniz kilo kaybına uğrayabilir.

Köpeklerde Böbrek Yetmezliği

Dünya üzerinde köpeklerin %2ile %5 oranında köpek ortalamasında görülen ciddi ve oldukça yaygın bir sağlık sorunudur. Köpeğin böbrekleri yeterince çalışmadığı için boşaltım sistemi tam anlamıyla işlevsiz kaldığından dolayı meydana gelen bir sağlık problemidir. Bu hastalıkta genellikle tanı koyma yaşı 6 yaş ve üzeridir. Kilo kaybının yaşandığı bu problem kendisiyle birlikte oldukça sorunda getirmektedir.

Köpeklerde Megaözefagus

Bu sağlık problemi ise yemeklerin tamamının sindirilmesini engelleyen bir hastalıktır. Bu hastalığa yakalanan köpeklerin yemek boruları bir hayli şişmesiyle görülmektedir. Mideye verimli bir şekilde yemek inmediği için köpekler zamanla kilo verir.

Karaciğer Hastalığı

Ani kilo kaybı, kusma, yemek yemekten kaçmak, uyuma saatlerinin uzaması gibi öneli belirtiler köpeklerde karaciğer hastalığının belirtisi olabilmektedir. Eğer ki köpeklerde bu belirtiler varsa hemen veteriner hekime başvurmanız gerekmektedir.

Köpeklerde Aniden Kilo Kaybı Yaşanıyorsa Ne Yapmalıyız

Ani kilo kaybı durumunda çok önemli bir sorunların gelebileceği belirtisi olabilir. Pek çok hastalığın belirtisi başlı başına kilo kaybıdır. Bu ayrıntıyı fark ettiğiniz zaman veteriner hekim kontrolü altında tedavisi devam edilmelidir. Hekiminiz pek çok önemli testleri yapıp köpeğinizin neden kilo kaybettiğini belirlemiş olacaktır. Bunun ardından gerekli olan tedaviyi sizlere sunacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar