MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Aşı Programı ve Aşıların Önemi

20.09.2019 09:59:48

Köpeklerde standart aşı programı köpeklerin daha iyi bir hayat sürmeleri için gerekmektedir. Aşılar evcil köpeklerimizin kaliteli ve bir o kadar da sağlıklı bir yaşam sürmeleri için önem içermektedir. Köpeklerimize yapılan aşılar ile yapılan aşı hangi hastalığa karşı etkiliyse köpekler o hastalığa karşı bağışıklık kazanmış olur. Böylelikle evcil dostlarımız o hastalıklara yakalanmazlar ve yakalansalar dahi hafif bir şekilde atlatırlar. Köpeklerde görülen çok ciddi boyutlu hastalıklar vardır. Bu hastalıklar ise parvoviralenterit, distemper, corona virüsü gibi enfeksiyonlar görülmektedir. Evcil köpeklerimizin sağlığı kadar insan sağlığı için bile önem arz eden bir diğer hastalık da kuduz hastalığıdır. Bu ve bu gibi hastalıklara yakalanmamak için ya da hafif bir şekilde atlatmak için aşı çok önemlidir.

Köpeklerde Aşının Önemi

Köpeklerde aşının önemi elbette çok fazladır. Yalnızca köpeklerde değil neredeyse bütün evcil hayvanlarınızda çok önemli olduğu gibi mutlak surette programlara uyulması gerekmektedir. Aşı uygulaması yapılır iken bir düzene ve plana göre yapılmaktadır. Bu düzen ve plan köpeğiniz için en uygun şekilde hazırlanmış olan köpek aşı programı olarak bilinmektedir. Köpeğin bulunduğu bölgedeki hastalıkların analizine göre bu aşı programları hazırlanır. Ülkemizde ise belli prosedürlere uygun ya da benzer şekilde bir aşı programı hazırlanır ve o program uygulanır. Zamanında aşılama çok önemlidir zamanında aşı yapılarak bir köpeğin hayatı kurtulabilir.

En çok görülen hastalıklardan birisi olan parvoviralenterit ve distemper bu iki hastalık çok şiddetli boyutlara ulaşabilen iki hastalıktır. Bu hastalıklar zamanında yapılmış olan aşılar sayesinde köpeğinizi koruyabilir ve kolaylıkla atlatmasını yardımcı olabilir. Köpeklerde aşı yapımına başlamadan önce kesinlikle iç parazit testi yapılmalıdır. İç parazit tespit edildiği takdirde tedaviye başlanmalıdır. İç parazit tedavi bittikten sonra normal şekilde aşı yapımına devam edilebilir. Böylelikle aşı tam olarak etki edecektir ve bağışıklık sağlanacaktır. Bu işin en doğru uygulaması ise yavru haldeki köpekler 5. Haftayı bitirdiklerinde ilk olarak iç parazit uygulaması yapılması doğrudur. Bu uygulamadan 1 hafta sonra ise tekrar yapılması ondan sonra da aşılara başlanması en doğru hamle olacaktır. Bu durumdan sonra köpeklerde aşı sonrası tam olarak etki beklenmektedir.

Köpeklerde Aşıların Uygulanması

Köpeklerde aşıların uygulanması ilk olarak karma aşılarıyla başlamaktadır. Genel olarak ülkemizde bu aşılar ile başlanır. Karma aşılar kedilerde de olduğu gibi iki uygulama arasına en az 3 hafta olacak şekilde ve 2 kez uygulanmalıdır. Tehlikeli hastalıkların yaygın olduğu yerlerde ise o hastalıkların aşıları ile başlanması en doğru karar olacaktır. Sonrasında ise corona ve bronchine aşıları ile devam edebilirsiniz. Bir diğer tehlikeli olan hastalık kuduz hastalığı için ise aşı tek doz halinde yapılmaktadır. Ayrıca bunların yanında aksatmamanız gereken diğer uygulamalar ise iç ve dış parazitlerdir. 2 ya da 3 ayda bir kontrol edilip uygulanmalıdır.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar