MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Alerji Testi Nasıl Yapılır?

18.05.2021 11:24:55

Bir Alerji testi veya radyoallergosorbent testi, bir köpeğin belirli antijenlere alerjisi olup olmadığını belirlemek için kullanılabilen bir kan testidir. Bu testi genellikle köpeklerde atopi (solunum yoluyla alınan alerjinin deri belirtisi) için yapılan çalışmanın bir parçası olarak yapılır. Alerji testi, sizin ve veterinerinizin köpeğinizin atopisini hangi alerjenlerin tetiklediğini belirlemenize ve bu alerjileri ele almak için bir plan oluşturmanıza olanak tanır.

Atopik Dermatit Nedir?

Köpeklerde alerjik deri hastalığının üç yaygın nedeni vardır:

Gıda alerjisi: Yiyeceklerde bulunan proteinlere karşı alerji

Pire alerjisi: Pire tükürüğündeki proteinlere alerji

Atopi: Solunan çevresel alerjenlere karşı alerji Atopi, solunan tahriş edici maddelere karşı cilt reaksiyonu ve köpeklerde mevsimsel alerjik cilt hastalığının yaygın bir nedenidir.

Atopi Belirtileri Nelerdir?

Köpeklerde alerjik deri hastalığının en yaygın belirtileri kızarıklık ve kaşıntıdır. Bazı durumlarda, köpekler derileri pişene kadar kendilerini kaşıyarak daha belirgin cilt lezyonlarına ve ikincil deri enfeksiyonlarına yol açabilir. Bu belirtiler her türlü alerjik cilt hastalığında görülebilir.

Atopik Dermatiti Nasıl Teşhis Edilebilir?

Alerjik cilt hastalığı olduğundan şüphelenilen bir köpek yetiştirmenin ilk adımı, alerjik olmayan cilt hastalığını vücuttan atmaktır. Veteriner hekiminiz, uyuzu ekarte etmek için bir deri kazıma veya saçkıranı vücuttan atmak için köpeğinizin klinik bulgularına ve geçmişine dayalı diğer testleri yapabilir. Bu testler negatifse ve köpeğinizin klinik belirtileri ve geçmişi uygunsa, veterineriniz köpeğinize alerjik dermatit (alerjik deri iltihabı) teşhisi koyacaktır.

Köpeğinize alerjik dermatit teşhisi konduktan sonra, köpeğinizin alerjilerinin nedenini belirlemek için daha fazla test yapılması gerekir. Atopi bir dışlama tanısıdır, yani veteriner hekiminizin öncelikle gıda alerjisini ve pire alerjisini kesin olarak ekarte etmesi gerektiği anlamına gelir. İyileştirilmiş pire kontrolü, pire alerjisini dışlamak için kullanılabilirken, gıda alerjisini dışlamak için bir gıda takviyesi kullanılmalıdır. Bu tedavilerin hiçbirinde iyileşme görülmezse, veterineriniz köpeğinize atopi teşhisi koyacaktır.

Köpeklerde Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Köpeklerde alerji testi iki teknik kullanılarak yapılabilir: intradermal cilt testi veya alerji testi. Her yöntemin kendi artıları ve eksileri vardır.

İntradermal cilt testi, atopik dermatitin nedenini belirlemede uzun süredir 'altın standart' olarak kabul edilirken, yalnızca veteriner dermatologlar tarafından yapılır. Köpekleri için intradermal test yapmak isteyen köpek sahipleri, bir dermatoloğa gitmelidir; bu, tüm evcil hayvan sahiplerine açık olmayabilir (tüm bölgelerde dermatolog yoktur ve maliyeti yüksek olabilir). Ek olarak, intradermal cilt testi, köpeğinizin anestezi edilmesini gerektirir. Enjeksiyon bölgelerinin bir reaksiyon için izlenebilmesi için köpeğinizin tüylerinin geniş alanları tıraş edilmelidir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar