MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Tüylerini Parlak ve Sağlıklı Tutmanın 10 Basit Yolu

18.05.2021 12:14:39

Bir köpek sahibi olmanın önemli bir parçası, yavrularınızı sağlıklı ve mutlu tutmaktır. Bu, ona yeterli egzersiz yapmasını sağlamak, kaliteli yiyecekler ile beslemek, oyun oynamak ve köpeğinizin tüylerine temiz bakmak anlamına gelir. Sonuçta, bir köpeğin sağlığı sadece tüylerine bakarak kolayca görülebilir her zaman parlak ve temiz olmalıdır. İşte köpeğinizin tüylerinin sağlıklı ve bakımlı görünmesini sağlamanın on basit yolu.

1. Köpeğinizi Düzenli Olarak Yıkayın

Şimdi, bu, köpeğinizi her gün yıkamanız gerektiği anlamına gelmez; çok sık yapmak köpeğinizin tüylerine zarar verebilir çünkü cildin doğal yağlarını yok eder. Ayda bir veya iki kez, yıkamanız yeterli olacaktır.

2. Köpeğinizi Fırçalayın

Köpeğinizin tüy tipi ne olursa olsun, birkaç günde bir yavru tüylerini fırçalamalısınız. Öyleyse, köpeğinizin cinsine uygun bir fırça bulun ve işe koyulun. Yavru köpeğiniz çok tüy dökerse, köpeğinizin tüylerinin her zaman bakımlı görünmesini sağlayacak bir tüy alma fırçası da almalısınız.

3. Kaliteli Yiyecekler ile Beslenmesini Sağlayın

Köpeğinizin tüylerinin güçlü ve sağlıklı olmasını istiyorsanız besleyici bir mama vermelisiniz. Köpeğininiz mamasına tüylerini parlatması için bir çay kaşığı bitkisel yağ takviyesi yapabilirsiniz.

4. Yavru Köpeğinize Sağlıklı Yiyecekler Verin

Tıpkı köpeğinizi kaliteli mama ile beslemeniz gerektiği gibi, sağlıklı yiyecekler de vermelisiniz. Çiğ havuçlar harika bir seçimdir.

5. Köpeğinizi Parazitlere Karşı Koruyun

Pireler ve keneler, köpeğinizin cildini tahriş eder, bu da köpeğinizin sürekli olarak kendini çizmesine ve ısırmasına neden olur. Bu hem köpeğinizin tüylerine zarar verebilir hem de köpeğinizin sağlığı için sorunlara neden olabilir, bu nedenle köpeğinizi bu parazitlere karşı korumalısınız.

6. Hindistan Cevizi Yağı Kullanın

Dört ayaklı arkadaşınıza ikram olarak hindistancevizi verebilir veya yemeğine günde bir kez bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Ancak hindistancevizi yağını harici olarak da kullanabilirsiniz. Köpeğinizin cildini nemlendirecek ve yavrularınızın tüylerini daha parlak hale getirecektir. Köpeğinize yağ ile birkaç dakika masaj yapın veya köpeğinizin şampuanına birkaç damla yağ ekleyin.

7. Yulaf Ezmesi Banyosu Yaptırmayı Deneyin

Yulaf ezmesi banyosu, köpeğinizin cildini rahatlatabilir ve tüyün parlaklığını koruyabilir. Ucuzdur ve özellikle alerjiler nedeniyle kendilerini kaşıyan köpekler için iyidir. Onları rahatlatacak ve kaşıntıyı hafifletecektir.

8. Köpeğinizin Mamasına Omega Yağ Asitleri Ekleyin

Hem Omega-3 hem de Omega-6 yağ asitleri köpeğinizin tüyleri için iyidir. Omega-6 ayrıca enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olurken, Omega-3 köpeğinizin ruh halini artırabilir ve artrit ağrısını hafifletebilir. Etkili olabilmeleri için her ikisinin de taze verilmesi gerektiğini unutmayın.

9. Bitkisel Takviyeler Kullanın

Benzer şekilde, atkuyruğu ve spirulina gibi bitkisel takviyeler, köpeğinizin tüylerini yumuşatabilir ve cildinin sağlığını iyileştirebilir. Köpeğiniz için doğru dozaj konusunda veterinerinize danıştığınızdan emin olun.

10. Veterinerinizle Görüşün

Son olarak, köpeğinizin çok kaşınıyor gibi göründüğünü fark ederseniz, alerjisi olduğu anlamına gelebilir. Bu nedenle, doğru tedavi için veterinerinize danışın, çünkü her köpek farklıdır ve yavrularınız için doğru olanı yaptığınızdan emin olmak istersiniz.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar