MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeklerde Ağız Kokusu ve Çözüm Önerileri

15.09.2020 11:13:06

Kötü nefes kokusu evcil hayvanlar özelinde köpeklerde çok sık görülmektedir. Bu durum sağlık sorunlarına işaret olabileceği gibi bakımsızlıktan da karşımıza çıkabilen bir durumdur. Bu koku en çok sizi rahatsız edebileceği gibi dışarıdan köpeğinizi sevmek isteyen insanlar tarafından da kötü bir algı yaşanmasına neden olabilir. İnsanlara da benzeyen bu kötü kokuyu gidermek tabi ki biraz zaman ve bakım rutiniyle ortadan kalkabilir. Her zaman kolay olmasa da sizlere bu rahatsızlığın üstesinden gelebilmeniz için bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Kaliteli Beslenme ve Bol Su Desteği

Dostlarımıza verdiğimiz kalitesiz mamalar ya da gelişi güzel ev yemekleri kötü bir nefes kokusuna sahip olmalarında ana etkenlerden birisidir. Çok fazla et ve türevi yemeleri de ağızlarında kalıntılar oluşmasına hem ağız kokusu hem de diş hastalıklarına neden olabilir. Kuru mamaların en önemli özelliklerinden birisi de ağız temizliğini doğal yollardan yapabilmesine destek olmasıdır. Beslenme programlarında kuru mamalar ağırlıkta olmalıdır.

Ayrıca onlara her daim temiz ve taze su desteği sağlamanız önemlidir. Bunun yanında onları su içmeye teşvik etmeniz de ağız temizliği ve kokusunun giderilmesi açısından fayda sağlayacaktır. Bakterilerin ağız kokusuna neden olduğu bilindiğine göre su kabı belirli aralıkla tamamen dezenfekte edilmelidir.

Oyuncaklar Fazlasıyla Önemli

Köpek oyuncakları sadece onların vakit geçirmesi ya da eğlenmesi amacıyla alınmamaktadır. Her oyuncağın farklı bir işlevi olduğu gibi diş ve ağız sağlığı açısından onların gelişimine pozitif etkisi olan birçok oyuncak türü bulunmaktadır. Ağız kemikleri ya da ağız oyuncakları onların diş kaşıntısı ve kemirme ihtiyacına %100 destek sağladığı gibi ağız temizliğinde de doğal şekilde fayda sağlar.

Ağız hijyenini sağlamasının yanında ona ya da evinizdeki zarar verebileceği eşyalara karşı kemirme davranışı başlamadan biter. Diş etlerine masaj yaptığı gibi sürekli bu tip oyuncakları çiğnemesi, dişlerinin devamlı temiz kalmasını sağlar. Kötü ve bakımsız dişler, çürüğe ve ağzın kötü bakteriler nedeniyle koku yapmasına neden olmaktadır.

Ödül Kemikleri

Köpekler için diş temizleyici amaçlı hem doğal hem lezzetli köpek ödül kemikleri bulunmaktadır. Dişlerini fırçalamak ne kadar zor da olsa evcil dostunuzun nefesinin kokması ve sağlıklı bir ağza sahip olması açısında yapay olarak oyuncak tarzı kemikler olduğu gibi doğal olarak da besin değeri olan bu tip kemikler bulunmaktadır. Tartar ve plak riskini ortadan kaldırması köpekler için çene yapısını güçlendirmesi diş temizliği ve ağız kokusunu giderme gibi birçok faydası olan bu ürünlere buradan göz atabilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar