MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Su Tüketimi: Dostunuz Yeterli Su İçiyor mu?

3.11.2023 12:37:47

Her canlı da olduğu gibi köpeklerin de günlük su ihtiyacı ve tüketim miktarı, günlük aktivite seviyesi, ırkı, yaşı ve sağlık durumuna göre değişkenlik gösterecektir. İhtiyacından fazla su tüketmesi az tüketmesinden her zaman daha uygun olabileceği gibi yaşadığınız coğrafi şartlarında önemli olduğunu hatırlatmak isteriz. Günlük ortalama bir boyut ve kilodaki köpeğin, kendi sahip olduğu kilo başına 25-55ml arası su tüketimi normal kabul edilir.

Bir köpeğin az su içmesi sağlık sorunlarının ortaya çıkma habercisi olabileceği gibi ilk göreceğiz durum vücudun dehidrasyona uğraması son derece tehlikelidir. Uzun süre susuz kalan bir köpeğin bedeni, böbrek taşı oluşumu dışında organların hasar almasına yol açabilmektedir. Haddinden fazla su içmesi de olası bir sorun kaynağı olabileceği gibi düzensiz su içme eğilimi görülüyorsa mevsim şartları, günlük aktivite süresi ve dostunuzun o gün tükettiği yiyecekleri kontrol etmelisiniz.

Dostunuzun Yeteri Kadar Su İçtiğinden Emin Olun

Köpeklerin bazı su içme konusunda fazlasıyla tembel olup ihtiyaçları kadar su tüketmeye çalışmazlar. Bu tip durumlarda onları su içmeye siz teşvik etmeli ve ihtiyaçları kadar su içmeye onları zorlamalısınız.

Aşırı su tüketen köpekler kusma, mide bulantısı, az harekete etme eğilimi gösterirler. Ayrıca normalden fazla tuvalete çıkma ihtiyacı duyabilirler. Bu durum üst üste yaşandığında olası bir sorun için veteriner kontrolü gerekebilir.

Bir köpeğin ihtiyacını karşılayacak su içtiğini anlayabilmek adına, derisinin kontrolü yeterli olacaktır. Derisini tutup canını acıtmayacak düzeyde çimdirir gibi yaptığınızda derisini eski haline dönüyorsa vücudu yeteri kadar su toplamış ve ihtiyacını görmüş demektir. Derisi buruşuk kalıyor, katlanma öncesi eski haline çok yavaş yavaş geliyorsa su tüketmesi için gerekli sinyali size veriyor demektir. Ayrıca ağız içerisindeki diş etlerinin hafif nemli ve ıslak olması da su tüketiyor olduğunun bir göstergesidir. Kuru ve cansız görünmesi ise vücudun susuz kalıyor oluşunun habercisidir.

Köpeklerin Su Tüketimi Esnasında Bu Kriterleri Göz Önünde Bulundurun

Öncelikle her köpeğin su tüketim seviyesi aynı olmayacaktır. Aynı bölgede baktığınız aynı cinsteki köpeklerin dahi günlük su tüketim miktarı yaşlarının farklı olmasından dolayı değişiklik gösterecektir.

Yaş: Yavru köpekler yetişkin köpeklere göre az az içmelerine karşı daha sık su tüketmektedirler. Büyüdükçe ihtiyaç seviyelerini kendileri ayarlayacaklardır.

Hareketlilik: Köpekler sosyal olduğu kadar oldukça enerjik hayvanlardır. Gün içerisinde gezmek, koşmak ve oyun oynamak sağlıklı gelişimleri için şarttır. Bu hareketlilik sırasında mevsim şartları da göz önüne alındığında su tüketimi normalden bir tık daha yükseğe çıkabilir ve son derece normaldir.

Yeme Alışkanlıkları: Çok fazla yaş mama tüketen köpeklerde sadece kuru mamayla beslenen köpeklere nazaran vücutlarına aldıkları sıvı miktarı değişkenlik gösterir. Bazı kuru mamaların içeriği gereği onları fazla susatacağı da göz önüne alındığından mama kaplarının yanında her daim taze ve dolu bir su kabı olmasına özen gösterin.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar