MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Evde Bakılan En Popüler 3 Süs Köpeği Irkı

1.11.2023 14:22:40

Her köpek ırkı farklı yaşam alanları ve ilgi istemektedir. Ailenize bir birey olarak bir köpek dostu katmadan önce onların temel ihtiyaçları, bakım masrafları, göstermeniz gereken ilgi düzeyi, ona bir bahçe ya da apartman dairesinde mi yaşam alanı sunacağınız oldukça önemlidir. Bu soruları sormadan büyük ırk bir köpek sahiplenmeniz onun çok daha mutsuz ve sağlık sorunlarıyla yüzleşmesine neden olabileceği gibi sizin de farklı sıkıntılar çekmenize yol açacaktır.

Genelde halk arasında süs köpeği olarak bilinse de küçük-mini ırk köpeklerin çok daha ufak yaşam alanlarına uyum sağlayabilen ve görece çok daha süslü görüntülerinin de etkisiyle tıpkı av köpeği, koruma köpeği gibi kendi içlerinde kategorize edilmelerine yol açmıştır. Genel karakteristik özellikleri ortak olarak, apartman yaşamına uygun, oldukça zeki, basit komutları hızlıca öğrenebilen, az gürültücü, oyuncu ve sosyal yaşama kolayca adapte olabilen köpekler olmalıdır.

 

Süs Köpeklerinin Bakımı Kolay Mıdır?

Her evcil hayvanda olduğu gibi süs köpeklerinde de eğitim, egzersiz, bakım, ilgi göstermeniz mutlaka gereklidir. Aralarında çok büyük farklılıklar olmamakla birlikte hepsi oldukça zeki ve kolaylıkla sosyal yaşantıya, aile içerisine kendini kabul ettirip, sevdirebilecek tatlılığa sahiptir. Süslü tüylere sahip olmaları nedeniyle diğer ırk köpeklere nazaran ekstra vakit harcamanız gerekecek, günlük ihtiyaçlarına uygun kaliteli mamalar ve klasik veteriner masraflarını da göz önüne almanız yeterli olacaktır. Apartman yaşantısına fazlasıyla uygun olsalar da yürüyüş yapabilecekleri, park ve bahçeler hem onların hem de sizlerin yaşam kalitesini üst seviyeye çıkartacaktır.

Pomeranian Boo

Fazlasıyla hareketli ve enerjik bu köpek ırkı süs köpekleri içerisinde en popüler olanlarıdır. Ailesine kolayca uyum sağlar ve çocuklarla çok iyi anlaşır. Diğer süs köpeklerine göre daha az inatçı olup, tüy yapısı oldukça göze hoş gelir. Düzenli tarandığından ve görece kaliteli mamalarla beslendiğinde tüy dökümü oldukça azdır. Soğuğa da fazlasıyla dayanıklı bir kürk yapısına sahip bu dostlarımızın yavruluk döneminde temel eğitimlerinin verilmesi ileride yaşantınızı daha da kolaylaştıracaktır.

Maltese Terrier (Malta Köpeği)

Pamuksu tüyleri ve sevimli görüntüsüyle oldukça eski bir ırk olan bu dostlarımız ev yaşamına çabuk uyum sağlasalar da yabancılara ve çocuklara karşı agresif tavır takınabilir. Oyun oynamayı, gezip, koşmayı fazlasıyla seven bu köpek ırkında temel eğitimin verilmesi hem kolay hem de önemlidir. Yalnız kalmaktan fazla hoşlanmayan bu ırk ailesine de son derece bağlıdır.

Toy Poodle (Kaniş)

Görüntüsü aynı bir pofuduk oyuncağı andırsa da ailesine son derece bağlı ve aile bireylerinden de sıklıkla ilgi ve sevgi görmeyi bekler. Apartman yaşantısına fazlasıyla uyumlu bu köpek ırkları, yüksek zekasıyla kolayca verdiğiniz eğitim ve komutları öğrenebilir. Oyun oynamayı ve koşturmayı seven bu dostlarımız, havalı bir tüy yapısına sahip olması nedeniyle ekstra bakım istemektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar