MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Renkleri Görebilir mi? Köpekler Renk Körü müdür?

1.01.2022 19:29:43

Köpek dostlarımız hakkında en çok sorulmuş olan sorulardan birisi de köpeklerin nasıl gördükleri ile alakalıdır. Uzun yıllardan beri köpek dostlarımız dünyamızı siyah beyaz görüyor şeklinde bir düşünce vardır. Köpek dostlarımız dünyamızı her ne kadar gri olarak görmüyor olsa da gökkuşağını da insanoğlu gibi rengarenk göremez. Sizler için bu içeriğimizde köpek dostlarımızın dünyayı tam olarak nasıl gördüğünü aktarmaya çalışacağız. Keyifli okumalar dileriz.

Köpek Görüşü Hakkında Bilgi

Köpek dostlarımız bazı renkleri apaçık şekilde görebilir. Fakat bizim gördüğümüz gibi maalesef göremiyorlar. Bu onların görüşlerinin yetersiz ya da kötü olduğunun anlamına gelmesin. Mükemmel görüşe sahip olan köpek dostlarımız özellikle de geceleri bizden çok daha iyi görmektedir. İlk olarak renk körlüğü hakkında iyice bir bilgi sahibi olalım. Çünkü köpek dostlarımızın dünyamızı nasıl gördüğü ile alakalı ancak renk körlüğü konusunu doğru algılayarak anlamak mümkündür.

Renk Körlüğü Hakkında Bilgi

İngiliz bilim insanı John Dalton henüz 18. yüzyıl zamanlarının sonunda doğuştan renk körlüğü üzerine bazı çalışmalar yapmıştı. Kardesinin bazı renkleri göremiyor oluşu sonucu kırmızı ile yeşili ve mavi ile pembeyi karıştırması sonucunda çalışmalar ortaya çıktı. Renk körlüğü hastalığı doğuştan olabileceği gibi sonradan bir yaralanma ya da hastalıkla da olabilir. Köpek dostlarımızda ise bu durum bir eksiklik sonucu meydana gelir. Köpek dostlarımızın görüşleri bu şekildedir. İnsanlarda üç koni hücresi bulunurken genelde ışığın spektrumunu görebilirler. Köpek dostlarımızda ise yalnızca iki konu hücresi vardır.

Köpekler Hangi Renkleri Görmektedir?

Köpek dostlarımızın gözlerinde bulunan iki adet koni hücresi vardır. Bu koni hücreleri yalnızca sarı ve mavi rengi algılamalarını sağlar. Kırmızı ve yeşil renkler köpek dostlarımızda hiç yoktur. Işık algısında ise bir değişiklik olduğu söylenemez. Bu nokta içerisinde kahverengi, sarı, gri ve mavi renkler vardır. Parlak kırmızı renkli oyuncaklar aslında minik dostlarımız için yalnızca kahverengi olarak gözükür. Bu sebeple köpek dostlarımızda renk algısındaki durum kırmızı ve yeşil renk körlüğü olan insanlardaki gibi olduğunu söyleyebilmek pek mümkündür. Sonuç olarak köpek dostlarımız kırmızı ve yeşil renkleri fark edemiyor.

Renkler Köpekler İçin Anlam Taşır mı?

Köpek dostlarımız renkleri görür mü sorusunu cevaplayabildik. Ancak önemli olan bu renkler köpek dostlarımız için ne ifade ediyor? Bunu bulabilmek. Birçok kişi köpek dostlarımız için parlak renkli tasma ve oyuncaklar satın alır. Her ne kadar bu renkler insanoğlu için ilgi çekici olsa da köpek dostlarımızın ilgisini pek çekmez. Bir oyuncakta rengarenk gökkuşağı olmasının köpekler için pek anlamı yoktur.

Sizlere bu içeriğimizde köpek dostlarımızın renk durumu hakkında bilgiler vermek istedik. Canımız ciğerimiz olan bu dostlarımızın renk körü olduğunu söylemek pek mümkündür. Özellikle parlak kırmızı gibi renkler onlar için pek bir şey ifade etmezken insanların ilgisini çekebilir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar