MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Boerboel Cinsi Köpek Özellikleri ve Bakımı

1.01.2022 19:41:39

Bu güzel köpeklerin kökenleri Güney Afrika'ya dayanmaktadır. Boerboel cinsi köpek dostlarımız mastiff cinsi olmakla birlikte mükemmel şekilde güçlü varlıklardır. Diğer mastiffler gibi agresif ve güçlü olan Boerboel cinsi köpekler isimlerini çiftçilerin arazilerini koruduğu için almıştır. Boerboel ismi direkt olarak "çiftçinin köpeği" anlamını taşıyor. Bole ve Borbull ismi ile de anılan bu cins köpekler doğal bir ırk olduğu düşünülüyor. Oldukça eski bir ırk olduğu sanılan Boerboel cinsi köpeklerin Güney Afrika'ya ise Asya'dan getirilmiş olduğu üzere değişik görüşler mevcuttur. Boerboel cinsi köpek dostlarımız hakkında sunulan başka bir teori ise kökenlerinin Mısır olduğudur. Ancak bu can dostlarımız Büyük İskender tarafından Avrupa'ya getirilmiş olduğu da söyleniyor. Kökenleri konusunda anlayacağınız durumlar biraz karışık. Boerboel cinsi köpekler Avrupa'ya geldiğinde ise yerel ırklar ile melezlenmiş ve son hallerini almıştır. Az önce kurduğumuz cümle de başka bir görüştür. Boerboel cinsi köpek dostlarımızın anavatanları ve kökenleri konusunda henüz bir ortak kanıya varılmamış olsa da bu güzel varlıkların çalışkan bir bekçi köpeği olduğu aşikârdır.

Boerboel Cinsi Köpeklerin Genel Özellikleri

Şimdi de Boerboel cinsi köpeklerin genel özelliklerinden bahsedeceğiz. Bu tatlı ırkı listemiz sayesinde çok daha yakından tanıyabileceksiniz.

  • Kökenleri Güney Afrika olan Boerboel cinsi köpekler iri köpek cinsleri arasında yer alır. Boylarına gelecek olursak erkeklerde 65 ile 70 santimetre iken dişilerde 60 ile 65 santimetre arasındadır. Oldukça uzun boyludurlar. Erkekller 65 ile 90 kilogram kadar gelirken dişiler ise en az 50 en fazla ise 65 kilogram ağırlığında olabilmektedir.
  • Kısa ve parlak tüyleri olan Boerboel cinsi köpeklerin kürkleri genelde kahverengi tonlarındadır. Beyaz ve siyah renk tüyleri olan Boerboel cinsi köpeklere de rastlamak mümkündür.
  • Çok güçlü bir çene yapısı vardır.
  • Siyah burunlarının etrafında ise siyah renkte tüyler bulunur.
  • Kaslı ve çok güçlü bir gövdeye sahip olan Boerboel cinsi köpek dostlarımız kusursuz bir koruma ve bekçi köpeği olarak boy gösterirler.
  • Enerjik ve hareketli köpekler olması sebebi ile egzersiz ihtiyaçları son derece yüksek olan Boerboel cinsi köpek dostlarımız oyun oynamayı çok severler.
  • Oldukça zeki olan Boerboel cinsi köpeklerin eğitimlerini kolaylaştıran en büyük etken zekalarıdır. Ayrıca baskın karakterleri olması sebebi ile eğitimleri profesyoneller tarafından yaptırılmalıdır.
  • Boerboel cinsi köpekler yabancılara karşı agresif ve son derece temkinlik oalbilmektedir. Onlara bakan kişilere bağlı ve son derece sadık olan Boerboel cinsi köpekler apartman dairelerinde yaşamaya pek uygun değillerdir.
  • Çok sağlıklı olan bu köpeklerin kalıtsal bir rahatsızlığı yoktur. Boerboel cinsi köpek dostlarımızın beslenim programına sadık kalmalısınız.
  • Son olarak ise bakım koşullarına ve yaşam koşullarına bağlı olmakla beraber Boerboel cinsi köpeklerin ortalama 12 yıl kadar ömürleri vardır.

Boerboel Cinsi Köpek Bakımı

Bu mükemmel güçlü köpeklerin baskın ve inatçı karakterleri vardır ancak doğru eğitim verildiğinde sahiplerine itaatkar ve son derece bağlı olan bu cins mükemmel bir koruma köpeğidir. Agresif eğitimler verilmemelidir. Ayrıca iri köpek olmaları sebebi ile apartman dairelerinde yaşamaya uygun değildir. Tehlike hissettiklerinde son derece temkinli ve agresif yaklaşan Boerboel cinsi köpekleri köpek tasmaları ile gezdirmelisiniz.

Boerboel cinsi köpek dostlarımızın bakımını kolaylaştıran kısacık tüyleri haftada iki kez taranmak ister. Tüy bakımından onlara bakan kişileri çok yormayan bu köpeklerin beslenim programına dikkat edilmeli ve kilo kontrolü ciddi anlamda önemsenmelidir.

Sizlere bu yazımızda Boerboel cinsi köpekler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Bizi takip etmeyi unutmayın.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar