MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Ev Ortamına Nasıl Alıştırılır?

27.01.2023 12:02:25

Köpek dostlarımızı ev ortamıına alıştırma sırasında birçok sorun yaşanıyor. Yeni bir eve taşındığınız andan itibaren düzeni değişen köpek dostlarımız strese girebilir. O eve alışma konusunda zorluklar çekebilir. Değişikliklerin köpek dostlarımızın üzerinde yaratmış olduğu stres miktarı cinslere göre değişiklik gösterebilir. Büyün bir evden küçük bir alana ya da sessiz bir alandan gürültülü bir eve taşınmanız durumunda köpek dostlarımız bundan son derece etkilenecektir. Eğer bahçeye alışık bir köpek dostunuz var ise apartman dairesine taşındığınız andan itibaren depresyon belirtileri başlayabilir. Köpek dostlarımızın büyüklüğü, enerji seviyeleri, yaş ve ırka bağlı olarak evinizi ona göre seçmeniz gerekmektedir. Büyük ırk köpek dostlarımızın küçük apartman dairelerinde rahat etmesini bekleyemezsiniz. Eğer minik bir eviniz var ise küçük ırk köpeklerden sahiplenmeniz çok iyi olur.

Köpekler Ev Ortamına Nasıl Alıştırılır?

Köpek dostlarımızı ev ortamına alıştırmak maksadı ile öncelikle onun ihtiyacı olan temel eğitimi vermelisiniz. Bu, yeme, içme, tuvalet ihtiyacının ne zaman ve nerede yerine getirileceği gibi konuları içermektedir. Bu konuda hassas olmanız köpek dostlarımızın yararına olacaktır. Ayrıca, köpek dostlarımızı evin içinde ve dışında ona göre yasak alanlarla tanıştırmalısınız. Örneğin, yatak odasının ve yemek masasının yasak olduğunu belirtebilirsiniz. Bu hem kendi sağlığınız için hem de köpek dostlarımıza zararlı olabilecek yiyecekleri yememesi adına faydalı olacaktır.

Köpek dostlarımızı ev ortamına alıştırmak maksadı ile onlarla birlikte çok fazla vakit geçirmelisiniz. Bu sayede köpek dostlarımız sizi tanıyacak ve ev ortamına alışacaktır. Ayrıca, köpek dostlarımızı ev içerisinde tek başına bırakmak istemiyorsanız, onu ev ortamına alıştırmak için küçük sürelerle başlamalısınız. Bu süreleri artırarak köpek dostlarımızı evde yalnız kalmasına alışmasını sağlayabilirsiniz.

Köpeğinizi ev ortamına alıştırmak için, ona evin içinde ve dışında farklı yerlerde eğitim vermelisiniz. Örneğin, evin içinde yatan, oturan ve yürüyen komutlarını öğretmelisiniz. Ayrıca, evin dışında da yürüyüşler yapmalısınız. Bu sayede köpek dostlarımız ev ortamına alışacak ve evin dışında da rahat hareket edebilecektir.

Ayrıca, köpek dostlarımızı ev ortamına alıştırmak için, ona ödül bazlı eğitim vermelisiniz. Örneğin, köpeğiniz evin içinde yatan komutunu öğrendiğinde, ona ödül vermelisiniz. Bu sayede köpeğiniz ev ortamına alışmasını hızlandırmış olursunuz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar