MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler En Sağlıklı Nasıl Beslenir?

25.02.2023 12:05:36

Köpekler en sağlıklı nasıl beslenir? Köpeklerin hızlı yemek yemesi sorun mu? Evcil hayvanlar kimi zaman sürekli aç gibi gözüken canlılar haline gelebiliyor.

Özellikle hızlı yemek yeme sorunları olan evcil hayvanlar, yedikleri yemeklerden yeterince doyma hissi alamıyorlar. Hal böyle olunca daha fazla yemek yeme istekleri oluşuyor. Hepsinin yanı sıra köpekler için doğru mama seçimi de oldukça önemli.

Köpeklerin hızlı yemek yemesi büyük bir sorundur, özellikle yavru köpeklerde görülen bu sorun. Yüksek gaz oluşumuna, hava yutmaya sebep olurken. Hızlı yemek yenilmesinin doyuma ulaştırmama etkisini de içinde barındırmakta.

Hızlı mama yiyen köpekler için çözümler elbette mümkün. Yavaş yeme mama kapları olarak bilinen bu mama kapları ile hızlı mama yiyen köpeklerinizi yavaşlatabilirsiniz. 

Peki, köpeklere mama seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli?

Köpeklere mama seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli? Köpekler için mama seçimi yaparken her ne kadar yüzeysel davranmanız yanlış değilmiş gibi gözüküyor olsa da. Çoğu zaman bazı detaylara dikkat etmeniz gerekmekte.

Mamalar, her seferinde geliştirilerek neredeyse her tür için uygun hale getiriliyor. Ancak, köpeğinizin bazı durumlarda alerjik reaksiyonlar göstermesi de oldukça olası. Tüm bunları göz önünde bulundurmanın yanı sıra;

  • Tüy yapısına olan uyumu.
  • Köpek yaşına uygun olup olmaması.
  • Deri yapısına olan uyumu.
  • Protein ve besleyici yapısının oranı.
  • Hangi mevsimde kullanılacak oluşu.
  • Köpeklerin hareketlilik durumu.
  • Köpeklerin cinsiyeti.
  • Köpeklerin ırkı.

Gibi etkenler de dikkat edilmeli. Özellikle mama satın alacağınız yerlere bu soruları yönelterek veya veteriner hekiminizden yardım alarak köpeğinizi tanıtarak en kolay şekilde size uygun mamayı bulabilirsiniz.

Köpeğiniz ile ilgili detaylı bilgileri öğrenmek için onlarla ilgili araştırma yapmanız, mamaların içeriklerini okumanız gerekmekte. Özellikle kilo problemi daha fazla olabilecek olan türleri göz önünde bulundurmalı. Seçeceğiniz mamaların kalori oranını hesaplamalısınız.

Hareket durumu kısıtlı olan köpekler için önerilen mama türleri, düşük kalorili ancak yüksek protein oranlarına sahip olan mamalar olacaktır.

Köpekler Ev Yemeği Yer Mi?

Köpekler ev yemeği yer mi? Köpekler en sağlıklı nasıl beslenir? Özellikle sürekli yemek pişen evlerden sıkça sorulan köpekler ev yemeği yer mi sorusu. Sanılandan daha basit cevaplara sahiptir.

Ev yemekleri köpeklere verildiği zaman yerler. Ancak, bu durum ne kadar sağlıklı? Ev yemekleri ne kadar masum gözüküyor olsa da köpeklerin sindirim sistemini bozabilmekte. Bunların yanı sıra, köpeklerin eğitimini bozma eğilimine girmesine de neden olabilmekte.

Özellikle sizin tükettiğiniz besinlerin köpeklere verilmesi, sizin sürekli olarak bunu yapabilecek olduğunuzu hissettirerek onların daha aç gözlü olmasına neden olabilmekte.

Bu durumun önüne geçebilmek için, yemek artıklarını ve yemeklerinizi onlarla paylaşmamalısınız. Bunlar yerine, yemek saatlerinizi kesiştirerek onlara sizinle aynı anda yemek yemeleri için mamalarını verebilirsiniz.

Sağlıklı köpek bakımı için önerilen yemek türü kesinlikle ona uygun olan mama türü olacaktır.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar