MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpekler Depremleri Hissedebilir mi?

26.04.2023 12:30:01

Birçok yönden inanılmaz canlılar olan köpekler, bazı işlevlerinde doğaüstü güçlere sahipmişsiniz gibi hissettirebilir. Köpekler insanların alamadığı kokuları alabilir ve duyamadığı sesleri duyabilir. Böylesine güçlü duyuları olan köpekler için doğal olarak şu soru ortaya çıkıyor: Köpekler depremleri hissedebilir mi?

Depremler öncesinde evcil hayvanların davranışlarında meydana gelen değişikliklere ilişkin kayıtlar MÖ 300'lere kadar uzanmaktadır. Aslında, köpeklerin bir depremden önce gösterdikleri davranış değişiklikleri dikkat çekicidir. Bu davranış değişikliğinin başlangıcı, depremden birkaç saniye öncesinden birkaç gün öncesine kadar değişebilir.

İnsanların çoğu, köpeklerin depremleri önceden algılayabildiğine ve buna göre davranış değişiklikleri gösterebildiğine inanmaktadır, ancak bu tartışmalıdır. Aslında, köpeklerin titreşimleri tahmin edebildiğine veya hissedebildiğine dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Ayrıca köpeklerde bu titreşimleri önceden algılayabilecek bir organ da bulunmamaktadır.

Köpeklerin duyusal algısı ve deprem öncesi davranışları

Köpekler, etraflarındaki dünyayı benzersiz şekillerde algılamalarını sağlayan iyi gelişmiş, keskin duyulara sahiptir. Bunların en güçlülerinden biri koku alma duyusudur. İnsanlarda sadece altı milyon koku alma reseptörü varken, köpeklerde yaklaşık 300 milyon vardır. Kulak anatomisi ve kulağı oluşturan hassas yapılar da çok çeşitli frekanslardaki sesleri ayırt etmelerini sağlar. Ayrıca patilerinde ve derilerinde basınç ve sıcaklığı algılayan hassas dokunma reseptörleri vardır.

Bazı gözlemciler, bu güçlü dokunma duyularının köpeklerin depremleri algılamasını sağladığına inanmaktadır. Köpeklerin bir depremin P-dalgalarını algılayabildikleri düşünülmektedir; bu dalgalar, zemini dalganın hareketinin ters yönünde sarsan sıkıştırma dalgalarıdır P-dalgaları, depremin bir diğer dalgası olan S-dalgalarından daha hızlı hareket eder ve köpeğin bulunduğu yere S-dalgalarından birkaç saniye önce ulaşır P-dalgaları çok hafiftir ve daha hızlı hareket eder, bu nedenle insanlar genellikle hissetmezler. Bu, depremlerden önce köpeklerin davranışlarındaki farklılıkları açıklayan en yaygın teorilerden biridir.

Köpekler depremi ne kadar önceden hisseder?

Köpekler, insanlardan daha hassas kulaklara ve koku duyusuna sahip oldukları için depremleri önceden hissedebilirler. Ancak bu süre genellikle birkaç saniyeden fazla değildir.

Köpekler, yüzey dalgaları hareketlendiğinde ve gözle görülür şekilde titreşimler başladığında depremleri hissedebilirler. Bunun sebebi, köpeklerin daha ince kemiklere ve çoğu zaman yumuşak zemine uyuyor olmalarıdır. Bu titreşimler, köpeklerin kulakları ve aynı zamanda vücut dilleri tarafından hissedilir.

Genellikle köpeklerin depremi hissetmesi, insanların hissettiği kadar önceden değildir ve bu nedenle köpeklerin insanların tahmin ettiğinden daha az bir yarar sağladığı düşünülmektedir.

Deprem olacağı zaman köpekler ne yapar?

Doğal afetlerde hayvanların duyuları insanlardan çok daha gelişmiştir. Köpekler de depremi önceden nasıl hissederlerse, deprem anında da çok farklı bir davranış sergilerler. Köpeklerin davranışları ile deprem öncesi uyarı beklenir ama bu tam bir doğru olasılık değildir.

Öncelikle, köpekler depremin belirtilerini bizlerden daha önceden hissedebilirler. Önceden hissettikleri belirtiler şunlar olabilir:

  • Kulaklarını dikleştirme
  • Kulaklarını arkaya yatırma
  • Mırıldanma
  • Titreme
  • Tepkisiz kalma
  • Yavru köpekleri annelerinin korumacı davranışı

Bunlar deprem yaklaşırken köpeklerin sergilediği davranışların sadece bir kısmıdır. Deprem anında köpekler, depremin şiddetine ve büyüklüğüne bağlı olarak farklı davranışlar sergileyebilirler. Örneğin, büyük bir depremde köpekler korku ve panik içinde kaçabilir, ancak küçük bir depremde fazla tepki vermezler. Bazı köpekler ise deprem anında sahiplerine koruma amaçlı yakın kalabilirler veya bir şeylerin farkında olup başka yere yönelebilirler.

Sadece köpeklerin davranışlarına bakarak deprem anı belirtileri tahmin edilemez. Bu nedenle, deprem anında her zaman önlemlerinizi almanız gerekmektedir.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar