MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Hırsızlığına Karşı Dikkat Etmeniz Gerekenler

4.02.2021 13:01:21

Konumuz içeriği itibariyle her ne kadar ürkütücü olsa da maalesef ki hayatın içinde çok sık karşılaşılan bir durum! Bu konuda organize olan suç grupları olduğu gibi kolay satılabilen ve fazlasıyla talep görebilen köpek ırklarının çalındığına dair şikayetleri ve olayları sıklıkla duyuyoruz. Evcil dostunuzun kaçırılmaması ve bunun hakkında ne gibi önlemler alabileceğiniz konusunda sizlere tavsiyeler vermek istiyoruz.

Köpeğinizin Çalınmaması için Alabileceğiniz Önlemler

Özellikle bahçede bağlı ve dışarıda çok fazla zaman geçiren köpeklerin başına gelen bu durum karşısında almamız gereken sayısız önlem vardır. Yaşadığınız muhitin de çok fazla önem arz ettiği bu çalınma vakalarında eğer çok popüler ve rağbet gören bir köpek ırkına mensup köpeğiniz var ise daha da dikkatli olmalısınız. Her ne koşulda olursa olsun tüm köpeklere ırk fark etmeksizin GPS özellikli mikroçip takılması vereceğimiz ilk tavsiye olacaktır.

  • Bahçede bakılan köpekler için bahçenin güvenliği kontrol edilmelidir. Kaçabileceği ve kaçırılabileceği noktalar kontrol edilmeli ve bahçenizin güvenlik kamerasıyla 7/24 kayıt altında tutulduğundan emin olmalısınız.
  • Yabancı insanlara karşı evcil dostunuzun mesafeli olması önemlidir. Herkese agresif ve hırçın tavırlar sergilemesini tabi ki tasvip etmiyoruz fakat her ödül ya da oyuncak gösterene de gitmemesi konusunda gerekli eğitimlere sahip olması önemlidir.
  • Kaybol ihtimaline karşı mikroçip uygulamasının yanında mutlaka isimlikli tasma takmasını sağlamalısınız. Çalınmasa dahi iyi niyetli insanlar tarafından bulunan dostunuzun iletişim bilgileri sayesinde kolayca sizinle irtibata geçilebilir.
  • Yolu çok iyi bilse bile tek başına bir noktadan başka bir noktaya gitmesine izin vermeyin.
  • Gece ve gündüz tasmalarını farklı kullanmanız gezintilerde oldukça faydalı olacaktır. Gece parlayan ve kendisini belli eden tasmalar dostunuzun gözünüzün önünde kaybolmasının önüne geçecektir.
  • Arabayla gezintilerde ya da markete alışveriş için içeri girdiğinizde onu yanınızdan ayırmayın. Bu tip hırsızlıklar kaşla göz arasında gerçekleştiği için her daim tetikte kalın.
  • Tanımadığınız insanlara 1 dakikalığına da olsa dostunuzu emanet etmeyin.
  • Yürüyüş ve kısa süreli tuvalet gezintileri dışında mutlaka yanınızda arkadaşınızın ya da aile bireylerinden birinin de gelmesini sağlayın.

Mikroçip konusunda çok daha ayrıntılı bir yazımız bulunmakla birlikte bu konunun önemini sizlere tekrar hatırlatmak isteriz. Yurtdışında her ne kadar zorunlu olsa da ülkemizde biraz da isteğe bağlı yaptırılmaktadır. Köpeğin derisinin altına yapılan bu uygulama sayesinde köpeğin tüm kişisel bilgileri ve size ulaşılmasını çok daha basit hale getirir. Özel barkod okuyucu sayesinde köpeğin tüm kimlik bilgileri ortaya çıkar. Kaybolan ya da kaçırılan birçok köpek bu sayede sahiplerine tekrar kavuşturulmuştur.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar