MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpek Eğitimi İçin Bilmeniz Gereken Püf Noktalar

28.12.2022 10:35:38

Köpek eğitimi, insanların en iyi dostlarıyla iyi geçinmeleri için temel ön koşullardan biridir. Ancak elbette patili bir arkadaşı eğitmek her zaman kolay olmayabilir.

Endişelenmeyin, çünkü köpek eğitimi hakkında geniş bir bilgi yelpazesi sunuyoruz.

Köpek eğitiminin kilit noktaları, yavru köpek eğitimi, tuvalet eğitimi ve daha fazlasını kapsayan içerikle, tüylü dostunuzla uyumlu ve güzel bir hayat yaşayabileceksiniz.

Köpeğinizi nasıl eğitirsiniz?

Öncelikle bir köpek eğitim sınıfı ya da merkezi mi seçilmeli yoksa köpeği kendiniz mi eğitmeniz daha iyi olur sorusunun cevabını öğrenmenizde fayda var. Bunun nedeni, birçok köpek sahibinin iki seçenek arasında karar verememesi ve kararsızlıklarının yanlış seçime yol açacağından korkmasıdır.

Bununla birlikte, her iki yöntem de yanlış değildir, daha ziyade bu hususta eğitmen anahtardır. Öte yandan, köpeğinizi eğitim için başka bir yere göndermek yerine ev ortamını tercih etmek, sadece uzun vadeli başarının garantisi değil, aynı zamanda köpeğinizin psikolojisi için de en etkili seçenektir.

Bu şekilde köpeğiniz eğitim sırasında aldığı tüm bilgileri çevresinden bağımsız olarak hayatının her alanına yansıtabilecektir. Aksi takdirde, bazı köpeklerin şartlı refleksler geliştirdiğini ve eğitimden eve döndüklerinde öğrendikleri bilgileri yaşamlarına uyarlayamadıklarını görüyoruz.

Yavru köpek eğitimi

Ayrıca köpekten uzaklaşmadan gerçekleştirilen eğitim sürecinde zihin onunla kalmaz. Bu konudan sonra, köpeğinizi nasıl eğiteceğinize geçmeden önce size bazı önemli bilgiler vermek istiyoruz.

Bu nedenle, köpekleri eğitirken aşağıdakileri yapmak da önemlidir

  • Köpeğin genel ve ırksal özellikleri eğitim sürecinde çok önemlidir.
  • Eğitimin amacı köpeğin eğlenirken öğrenmesi olmalıdır, onu sıkmak ve bunaltmak değil.
  • Eğitim tek başına yapılmalıdır.
  • Köpeğin düşünce, duygu ve beden dili yoluyla ne iletebildiğini gözlemleme ihtiyacı.
  • Sabır ve azim.
  • Köpeklere karşı şiddetin yasak olduğu gerçeği.
  • Ödüllendirmek için köpeğin başını okşama ihtiyacı.
  • Eğitimden önce ırkı ve dilini anlamak için çaba sarf edilmesi gerektiğini bilmekte fayda var.

Ayrıca köpeklerin sizinle aynı zihniyete sahip olmadığını ve sadece sevgi, egzersiz, tutarlılık ve basit komutları tanıma ile eğitilebileceğini unutmamalısınız.

Köpeği ne zaman eğitmeli?

Köpek sahipleri için en büyük sorunlardan bir diğeri de eğitime ne zaman başlanacağıdır. Bazı insanlar köpek eğitiminin erken yaşta başlaması gerektiğine inanırken, diğerleri bunun daha büyük yaşlarda da başarılı bir şekilde yapılabileceğine inanmaktadır. Her iki fikrin de doğru ya da yanlış olduğu söylenebilir.

Öncelikle, köpeklerin iki buçuk ila üç aylık olana kadar annelerinden ayrılmaması gerektiğini belirtmek önemlidir. Annesinden bu kadar erken ayrılmış ve etrafındaki dünyaya uyum sağlamaya çalışan bir köpeği eğitmeye çalışmanın hiçbir anlamı yoktur.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar