MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğim Sürekli Uluyor. Sebebi Ne Olabilir?

27.12.2022 11:24:53

Minik patili dostlarımızın ulumaları hakkında kafanızda soru işaretleri olabilir. Bunun ne anlama geldiği ile ilgili birçok kaynak mevcuttur. Uluma eylemi en çok kurtlarda ve köpek dostlarımızda sıkça görülmektedir. Uluma kelimesini duyan birçok kişinin aklına kurt gelse de köpek dostlarımız da tıpkı kurtlar gibi uluyabiliyorlar. Hatta çoğu zaman kurtların uluması ile köpek dostlarımızın uluması karıştırılıyor olabilir. Köpek uluma durumu birden farklı sebep ile meydana gelebilir. Çoğu zaman bizler için rahatsız edici bir durum olsa da uluma eylemi, köpek dostlarımızın birbirleri ile iletişim şeklinin bir parçası olarak görülebilmektedir. Köpek dostlarımız hem insanlar ile hem de hayvanlar ile çok iyi bir şekilde iletişim kurabilen mükemmel varlıklardır. Bunu en iyi şekilde yapmaları için içgüdüsel olarak hareket etmeleri en iyisi olacaktır.

Köpeklerde Uluma Sebepleri

Şimdi de madde madde sıralayacağımız bu listede köpek dostlarımızın uluma sebeplerine göz atalım istedik. Bu maddeler arasında sizi şaşırtan bir bilgiye rasgelmeniz oldukça mümkün, hadi başlayalım!

  • Köpek dostlarımızda sürü psikolojisi vardır. Minik patili dostlarımız tıpkı kurtlar gibi iletişim kurabilmek adına ulumayı tercih ediyor olabilirler. Uluma eylemi tamamen içgüdüsel bir davranış olarak bilinir. Minik patili dostlarımızdaki sürü psikolojisinin depreşmesinde büyük rol oynar.
  • Hasta olan patili dostlarımız çok sık şekilde uluyabilirler. Uluma, köpek dostlarımızda zaman zaman acının ya da ağrının bir göstergesi olarak bilinmektedir.
  • Kulağa çok tuhaf gelecek olsa da köpek dostlarımız, kendilerini besleyenlerini yani sahiplerini kaybettiği vakitte ulumaya başlayabilirler. Yapılan onlarca araştırma sonucunda köpek dostlarımızın biz insanlar ile çok derin bir bağ kurduğunu ve alıştığı sahiplerinin yokluğu sırasında depresyona girdiğini kanıtlamıştır. Birçok köpek dostumuz vefat eden sahibinin başında uluduğuna dair bilgiler de mevcuttur.
  • Köpek dostlarımız çok tiz sesten hoşlanmayabilirler. Gürültü, çoğu köpek dostlarımızı rahatsız edebilir. Bu sebeple ramazan ayında davulların sesine ve özelliklerine karşı okunan ezanda çok sık ulumaları mümkündür.
  • Köpek dostlarımızın uluma sebeplerinden bir diğeri ise ciddi bir tehlike sezmeleri olabilir. Tehlike sezen kurt ya da köpek dostlarımız sürünün geri kalanını uyarmak adına ulumaya başlayabilirler.
  • Minik patili dostlarımızın deprem sırasında çok sık havladıkları ya da uludukları biliniyor. Bu durum he zaman olmasa dahi bazen meydana gelmesi mümkündür.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar