MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Yeteneklerini Ortaya Çıkarın!

27.10.2020 11:12:51

Bu dostlarımızın sanılanın aksine otur ve kalktan daha fazla komuta yeteneği bulunmaktadır. Birçok evcil hayvan sahibi temel eğitimlerinin dışında köpeklerinin yeteneklerini keşfetmek için vakit harcamak istemez. Fakat köpeklerin yaşı ya da ırkı ne olursa olsun birçok gizli yeteneği bulunabilir. Bu durum sizin de onun da hayatını kolaylaştırabildiği gibi sosyal hayatınızın gelişiminde de etkin rol oynayacaktır.

Evcil dostunuzun becerilerini ortaya çıkarmak için çok sık tekrar ve ödüllendirme sistemini aktif olarak kullanmalısınız. Özellikle rutin egzersizlerin onların zihinsel ve bedensel olarak gelişip rahatlamaları konusunda ciddi mutlu edeceklerini de göz ardı etmeyin. Bir köpek eğitimi ya da farklı yeteneklerinin ortaya çıkarılmasında yaş ırk boy kilo ya da yapının hiçbir önemi yoktur. Tamamen sizin ona yaklaşım şekliniz ve göstereceğiniz sabırla alakalıdır.

Köpeklerin Ortaya Çıkarılabilecek Değişik Yetenekleri

Televizyon showlarında gördüğünüz yetenekli köpeklerin aslında yapabileceği birçok şeyi sizin köpeğinizin de yapabileceğini biliyor musunuz? Zamanı bol olan bir köpek sahibinin ona gösterdiği sabır ve eğitim sayesinde yeteneklerinin ortaya çıkması milyonlarca insana çok hoş geliyor fakat sizin de hepsini olmasa da yaşamınızı kolaylaştıracak ve eğlenceli yeteneklerini ortaya çıkarabilirsiniz. Aranızdaki bağın çok daha güçlenmesini ve daha fazla zaman geçirmenizi sağlayacak olan bu yetenekler ve yetenekleri ortaya çıkarma süreci için kullanabileceğiniz örnekler şu şekildedir.

 • Söylendiğinde otur-kalk yapması
 • Şifreli kelimede yerde yuvarlanması
 • Pati vermesi
 • Sözünüzle havlaması ve aynı şekilde susturabilmeniz
 • Herhangi bir oyuncak ya da nesneyi fırlattığınızda getirmesi
 • Ölü taklidi yapması
 • Sürünerek yürümesi
 • Beraber yüzmek ve su içerisinde oyunlar oynamak
 • Etrafında zıplayarak komik hareketler yapması
 • Koku ve iz takibi
 • Tasmayla kontrol etseniz dahi sizi çekmeden yürümesi
 • Belli bir bölge dışına çıkmayı yasaklamanız ve orada kalması

Bu bahsettiğimiz yetenekler ekstra olarak evcil dostlarımıza öğretilebilecek konulardır. Temel tuvalet eğitimi ya da sosyalleşme becerileri zaten onlara öğretmeniz gereken adından da anlaşılacağı üzere temel davranış durumlarıdır. Bu hem sizin yaşamanızın kolaylığı hem de çevrenizde insanlara karşı bir sorumluluktur. Köpeklere beceri kazandırmak günde 10 dakikanızı ayırmanızla bile zamanla oturacak bir konudur. Onu yaptığı her başarılı hareket sonrası olumlu pekiştirme adına köpek ödülüyle cesaretlendirmek ya da yaş mama hak ettiğini göstermek en karmaşık ve zor olabileceğini düşündüğünüz hareketleri bile ustalıkla öğrenmesini sağlayacaktır. Köpeğinizin vücut dilini yavruluktan itibaren iyi tanımaya başlayın. Kulakları, kuyruk hareketleri, duruşları ve hatta bakışlarını iyi analiz etmeniz de önemlidir. Sahipleri olarak onunla iletişim kurarken sadece bakışarak bile birbirinizi anlayabilecek konuma gelebilirsiniz.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar