MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Kediler Boş Duvara Neden Anlamsızca Bakar?

26.10.2020 13:14:01

Kedilerin birbirinden ilginç ve garip davranışları üzerine daha önce bir yazı paylaşmıştık. Bugün çok da derinlere iniyoruz! En ilginç ve ürkütücü kedi davranışları listesinde belki de ilk sırayı alacak boş duvara kilitlenme ve izleme biz sahipleri tarafından kimi zaman korkutucu gelebilmektedir. Boş boş duvara bakması, hareketsiz durması ve gözlerini bir noktadan ayırmaması sahiplerinin aklına birçok hurafenin de gelmesine neden olmaktadır. Periler, ruhlar, yaşam dışı varlıklar derken liste uzayıp gidecektir. Fakat kedilerimizin günahına girmeden önce onların da haklı sebeplerini ve bunların neler olabileceğini sizlere açıklama ihtiyacı duyuyoruz!

Işık Yanılsaması

Kedilerin koku koklama yeteneği gibi gözleri de ışığı ve nesneleri bizden daha iyi algılar. Bu durum kedilerin düşük ışık ve hatta karanlıkta dahi bizlerin fark edemeyeceği bir şeyleri görmesini sağlar. Kedilerin bizlerin algılayamadığı ışık çeşitliliklerini ayırt ettikleri de bilinmektedir. Bizim boş duvar sandığımız şey aslında onların belirli ışık hacimlerini görmeleri olabilir. Düşük ışık sebebiyle insan gözüyle fark edemesek de herhangi bir canlı ya da cansız nesneye bakıyor olabileceğini de göz ardı etmemelisiniz. Boş duvara bakmaları ve kitlenmeleri ürkütücü de olsa kedilerin yaptıklarına genel olarak akıl sır ermiyor. Çok da panik olmaya gerek yok.

Duvardaki Tablo, Desen veya Noktalar

Kedilerin birçok alakasız şeye ilgi duyması onların gerçek bir kedi olduğunun kanıtıdır. Aldığınız pahalı oyuncak yerine saatlerce çorapla oynamaya çalışması da onların her hareketine mantıkla yaklaşmamamız gerektiğinin bir diğer kanıtı olsa gerek! Duvardaki desenler, ahşap iç kaplamaların arasındaki çizgiler evcil dostunuzun ilgisini çekiyor olabilir. Ayrıca duvardaki dekoratif tabloların sizin göremediğiniz ama onun ilgisini çekebilecek ekstra bir görselliği olabilir.

Böcekler ve Diğerleri..

Kediler avcı hayvanlardır. Bu durumun evde doğup büyümesinin ya da mamasının her daim önünde beklemesiyle alakası yoktur. Genetik olarak av potansiyeli gördükleri her haşere ve böceği saatlerce takip edebilirler. Gözünü duvarda bir noktaya dikmesinin nedeni böcek, örümcek ya da onun av dürtüsünü tetikleyecek başka bir haşerat olabilir. Yapısı göreceli eski evlerde çok fazla bu tip durumlara maruz kalındığını düşünüldüğünde, onların evde bekçilik görevini üstlendiği için mutlu bile olmalısınız. Ayrıca bu tip evlerde duvar içinde hareket eden ve tıkırtı yapan sesleri algılayabileceğini de göz ardı etmemelisiniz. Gözleri kadar kulakları da çok hassas olan kedilerin duvarın içini ya da arkasını rahatlıkla duyabilir. Her ne kadar en kötü senaryoyu sunmuş olsak da kedilerin hareket eden çoğu obje ya da varlığa karşı teyakkuza geçtiği aşikâr olan bir durum.

 
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar