MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğinizin Mükemmel Görünmesi ve Hoş Kokması için İpuçları

15.04.2021 10:03:12

Evcil dostlarımızı kayıtsız şartsız sevsek de ırkına bağlı olarak tüy yapısı gereği köpeklerimiz rahatsız edici kokular salabilir. Unutulmamalıdır ki köpekler ev canlısı olmayıp dış gezintilere çıkması ve kediler kadar temizlik düşkünü olmamaları belirli temizlik rutinlerini sizin yapmanızı gerektirmektedir. Alacağımız basit önlemler ve uygulayacağımız bazı rutinler her gün güzel kokmalarına ve temiz kalmalarına yardımcı olacaktır.

Kokuları öncelikle 2 grupta anlamak gerekiyor. Birinci her hayvanın kendine has salgıladığı kokular bulunmaktadır. Bu onlara özel olup sahiplenme öncesine buna saygı duyma ve alışmayı kabullenmelisiniz. Bunun dışında bu kokunun anormal şekilde rahatsız edici seviyelere çıkması zamanla görülebilen bir durumdur. Kötü beslenme, gezinti yaptığı bölgenin kirli ve çamurlu olması ya da cilt sağlığı problemleri kokunun negatif yönde etkileyici olmasına neden olabilmektedir.

Köpeklerin Kokmasının Temel Nedenleri

Koku vücudun genelinden geliyorsa düzensiz ve kalite beslenme öncelikli olmakla birlikte dostunuzun tüy yapısına bağlı olarak rutin şekilde yıkanmamasından kaynaklanmaktadır. Eğer bölgesel olarak farklı bir noktadan ağız içi gibi koku geliyorsa sağlık problemi yaşadığının habercisi olabilir. Ağız sağlığı dışında kulak içi iltihap yaşanması, ağız sağlığında yaşayabileceği diş çürüğü gibi ufacık bir problem, cilt sağlığı sorunları, sindirim sistemi sorunlarına dair aşırı şişkinlik ve gaz dostlarımız kötü kokmasında ve kötü kokular yaymasındaki en çok göze çarpan nedenlerdir.

Köpeğinizin Kötü Kokulardan Arındırılması için Dikkat Etmeniz Gerekenler

Sağlık sorunları da kötü kokuların ortaya çıkmasında oldukça büyük bir nedendir. Dostumuzun kişisel temizlik bakımlarını hallederken sağlık kontrollerini ve kokunun buralarda yayılabileceği noktaları gözlem altına alıp gerekirse acilen tedavisine başlanmasına sağlamanız önemlidir.

Dengeli ve Kaliteli Beslenme

Genel olarak hastalıkların çoğu kalitesiz ve dengesiz beslenmenin ürünüdür. Kötü koku yayılmasını direkt olarak hastalık şeklinde yorumlayamasak da karşılaşılan olumsuzluğun nedeni olabileceğini unutmamalıyız. Besin değerleri kötü mamalar hazır yiyecekler ve abur cuburlardan onları olabildiğince uzak tutmalıyız.

Banyo Rutinleri

Irkına ve tüy yapısına bağlı olarak mutlaka köpekler yıkanmalıdır. Kısa tüylü köpeklerde bu süre daha uzun olabilirken uzun tüylü bir kürke sahip dostunuzun tüy yapısına uygun bir köpek şampuanıyla haftalık yıkanması elzem bir konudur. Yıkanma sonrası iyice kurulanmanın yanı sıra aşırı yıkamadan da deri yapısını bozmamaya dikkat etmelisiniz.

Düzenli Olarak Fırçalama ve Kozmetik Ürünler

Aslında onları taramak sadece estetik bir amaç içermez. Derisinin hava almasını sağladığı gibi üzerindeki ölü tüylerinde toplanmasına yardımcı olur. Bu onun çok daha sağlık bir tüy ve cilt sağlığına sahip olmasına yardımcı olur. Hava alan cildi de koku birikmesinin önüne geçecektir. Bunların yanında ekstra onlar için kullanabileceğiniz köpek koku deodorantları da çok daha güzel kokmalarına yardımcı olmaya yetecektir.
Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar