MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğiniz Size Yeteri Kadar Güveniyor mu Güven Kazanma Yolları

31.08.2021 17:37:28

Köpeklerin güven içerisinde yaşamak oldukça temel bir ihtiyaçtır. Aile bireyleri arasında nasıl bir güvensizlik problemi yaşanmaması gerekiyorsa aynı durum köpek dostlarımızla da aramızdaki ilişki için gereklidir. Güven eksikliği insanlarla olduğu gibi evcil dostlarımızla da olduğu vakit sağlıklı bir ilişki yürütülemez ve birçok konuda sıkıntı yaşamamıza sebep olmaktadır.

Yeni evlat edindiğiniz köpeğinin geçmişi de sizle kuracağı ilişki konusunda son derece belirleyicidir. İnsanlara güveni kırılan bir köpeğin yeni sahipleri ona ne kadar ilgili ve sevecen davransa da insanlara karşı tekrar güven inşası vakit alacaktır. Her ne koşulda olursa olsun onlara vereceğiniz güven ve sabır sayesinde her türlü sorunu aşacağınızdan eminiz.

Güveni Kırılmış Bir Köpeğin Güvenini Kazanma

Bu tip durumları düzeltmek biraz zaman ve sabır isteyen bir süreçtir. Bu konuda çok fazla ısrarcı olmak ve evcil dostunuza baskı yapmak hiçbir şeyin düzelmesine yardımcı olmayacaktır. Aksine güven sorununu daha da derinleştirme ihtimalini doğuracaktır.

  • İlk kez temasta bulunduğunuz bir köpeğe karşı aceleci davranmayın. Hepsinin farklı bir karaktere sahip olduğunun bilincinde olup her köpeğin farklı tepkiler verebileceğini göz ardı etmeyin.
  • Onlara yaklaşırken sakin kalın ve bu sakinliğinizi onlara da hissettirin. Aksi taktirde sizin yaşadığınız gerginlik onlara da yansıyacaktır.
  • Aranızdaki mesafeyi koruyun! Özellikle karakterini ya da huyunu bilmediğiniz bir köpeğe yaklaşırken kesinlikle dikkatli olun. Siz onu çok sevseniz dahi onun size gelmesini ve koklayarak tanımasını bekleyin.
  • Ona yaklaşırken ani ve hızlı hareketlerden kaçının. Fiziksel açıdan onun seviyesine inin. Onun açısından en azından büyük dev bir yabancı olma konumundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

  • Barınaktan ya da başka birisinin köpeğini sahipleniyorsanız mutlaka onun geçici sahipleri ya da bakıcılarından köpeğin karakteri ve davranışları hakkında bilgi almayı ihmal etmeyin.
  • Size tam olarak alışmadan başka köpeklerle sosyalleşmesi ve oyun oynaması için baskı yapmayın. Hatta başka hiçbir konu hakkında baskı yapmamaya özen gösterin.
  • Yürüyüşlerinizde sakin olup onu çok fazla çekiştirmemeye ve hızlı yürütmemeye özen gösterin.
  • Onunla kaynaşmanız ve güvenini kazanmanız açısından en mükemmel formül ise birlikte aktivite ve oyunlar oynamak olacaktır.
  • Güvenini kazanmak için ayrıca sizin gibi diğer ev halkı sakinlerinin de aynı dikkati ve özveriyi göstereceğinden emin olun. Siz başka evin diğer üyeleri başka davranırsa dostunuz kafası daha da karışacaktır.
  • Onunla yakınlaşma ve güvenini kazanmak için ara ara köpek ödülleri vererek aranızdaki bağı rahatlıkla güçlendirebilirsiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar