MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğim Titriyor. Sebebi Ne Olabilir?

9.12.2022 12:12:55

Köpek dostlarımız niçin titrer? Siz de "köpeğim titriyor. Sebebi ne olabilir?" diyorsanız doğru içeriği okuyorsunuz demektir. Titreme durumu her canlı için oldukça normal bir tepkidir. Birçok sebepten dolayı biz insanoğlu da dahil her canlı kendini titrerken bulabilir. Bu durum bizde olduğu gibi köpek dostlarımız için de geçerlidir. Titreme durumunun bizlerde olduğu gibi köpek dostlarımızda da birden çok sebebi olabilmektedir. Köpek dostlarımızın titremesine sebep olabilecek durumlardan bahsetmek istiyoruz.

Köpeğim Titriyor. Sebebi Ne Olabilir?

Bazı köpek cinslerinde titreme, çok normal bir davranış şekli olabilir. Özellikle de mini ırk köpek dostlarımızda çok sık şekilde rastlanılan titreme durumu, "genel titreme sendromu" olabilir bilinmektedir. Minyatür Pinsch cinsi köpek dostlarımızda ya da Chihuahua cinsi köpek dostlarımız gibi mini ırk köpek cinslerinde görülen titreme durumu çok normal olarak kabul edilse de büyük ırk köpek dostlarımız için bu durum normal olarak kabul edilmeyebilir. Peki, büyük boy köpek dostlarımızın titremesine sebep olabilecek durumlar nelerdir? Köpek dostlarımızda titremeye sebep olabilecek bir duruma nasıl rastlarsınız? Alerji gibi ya da gıda zehirlenmelerinden kaynaklanacak olan titreme durumu veteriner hekim tarafından çok acil müdahale gerektirir. Köpek dostlarımıza zamanında müdahale edilmez ise çok daha farklı tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilir. Köpek dostlarımızın alışık olmadığı bir şey yediği takdirde titrediğini görürsniz ve önceden gördüklerinizden şiddetli ise alerjik reaksiyon ya da gıda zehirlenmesinden dolayı titriyor olabilir. Minik patili dostlarımızın titreme ile beraber kusma, halsizlik ya da ishal gibi durumlar da eşlik ediyor ise ilk yapılması gereken şey veteriner hekime gitmeniz olacaktır. Minik patili dostlarımız aşırı stres durumundan dolayı da titreyebilir. Köpek dostlarımızda titreme ile beraber solunum problemleri eşlik ediyorsa ilk yapılması gereken dediğimiz gibi veteriner hekim ziyareti olacaktır.

Köpeğinizin Psikolojisi ve Duyguları

Köpek dostlarımız da tıpkı bizler gibi heyecanlanma ve korkma gibi duygulara sahipler. Heyecan ve korku oldukça güçlü duygular olması sebebi ile bizlerde olduğu gibi patili dostlarımızda da titremeye sebep olabilir. Duygusal durumlarda genelde titreme şiddetli ve kalıcı değildir. Titreme durumu kalıcı ve şiddetli ise derhal veteriner hekiminize gidiniz.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar