MİHAV.COM'A Hoşgeldiniz.

Köpeğim Neden Korkuyor? Sebebi Ne Olabilir?

4.11.2022 12:19:49

Köpek dostlarımızın birçok korkma sebebi olabilir. Minik patili dostlarımız nesnelerden, yabancılardan ya da diğer köpek dostlarımızdan korkuyor olabilir. Bunun ana sebebi köpeklerimizin tam olarak sosyalleşememesi, çok fazla hastalık geçirmiş olması, sürekli olarak yaşamış olduğu ortamın değişiyor olması ya da insanlar tarafından bir travmasının olması olarak sıralayabiliriz. "Köpeğim neden korkuyor?" sorusunun cevabının öne çıkan unsuru genelde sosyal bir yaşamın olmaması olarak da görülebilir. Sosyallikten uzak olan köpek dostlarımız diğer köpek dostlarımızdan, nesnelerden ya da insanlarda korkabilir. Köpek dostlarımız bunun yanında insanlar tarafından bir davranış aldı ise her şeyden korkuyor olabilir. Minik patili dostlarımızın yaşamış olduğu durumlar, korku duygusunu hızlı bir şekilde tetikleyebilir. Korku sebepleri arasında en önemli olan kısım isim köpek dostlarımızın yaşamış olduğu içsel durum olarak karşımıza çıkıyor. Yaşamış oldukları kötü olaylar her şeyden korkmasına sebebiyet veriyor olabilir.

Köpek Korku Belirtileri

Özellikle minik dostlarımızın korktuğu sırada göstermiş olduğu bazı davranışlar bulunur. Patili dostlarımızın yaşadığı korku durumu beden dili ile size anlatmaya çalışmaktadır. Korku sırasında davranışları her zaman yaşadığı gibi olağan olmamaktadır. Farklı davranışlar sergileyebilirler. Köpek dostlarımızın korkmuş olduğu zaman gösterdiği tepkileri incelersek; köpek dostumuzun titremesi, idrar kaçırma, ağlaması yada sızlanması, köpek dostumuzun sahibinin arkasına geçiyor olması, kuyruğunu bacaklarının arasına sıkıştırma, ishal olması, kuyruğunu ısırmaya çalışması şeklinde yorumlanabilir. Köpek dostlarımız korktuğu vakit bahsedilen bu birkaç belirtiden birini ya da birden fazlasını gösterebilir. Minik dostlarımızın titreme, sahibinin arkasına geçmesi gibi davranışlar daha belirgindir. Korku sırasında köpek dostlarımızda idrar kaçırma sorunu da yaşanabilir. Sürekli havlaması da korku belirtileri arasında yerini almaktadır.

Köpeğim Neden Korkuyor? Sebebi Ne Olabilir?

Köpek dostlarımızın korkusunu tetikleyecek birkaç durum olabilir. Bu olaylar sırasında korku dolu davranışlar sergilenebilir. Köpek dostlarımızın korktuğu davranışları da sıralayacaksak gök gürültüsü, havai fişek, yalnızlık, veteriner hekim korkusu, araba korkusu, çocuk korkusu şeklinde sıralanabilir. Köpek dostlarımızda bahsedilen bu korku durumu hafife alınacak bir durum değildir. Onların psikolojisini dahi etkileyebilir. Lütfen bunu sık tekrarlıyorsa veterine hekime danışmayı ihmal etmeyin.

En Yeni Ürünler

Yorum Yap


Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız veya yeni hesap oluşturabilirsiniz.
Kayıtlı Yorumlar